Αθλητικά Αίθουσα Σύνταξης

Βράβευσε τους κορυφαίους του 2018 η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Ηπείρου

Παρουσία του γενικού γραμματέα Αθλητισμού Ιούλιου Συναδινού πραγματοποιήθηκε το Σάββατο, στο πολιτιστικό πολυχώρο «Δημ. Χατζής» η εκδήλωση της Ένωσης Αθλητικών Σωματείων ΣΕΓΑΣ Ηπείρου για την βράβευση των αθλητών, που διακρίθηκαν το 2018, καθώς και των προπονητών τους.

Στην εκδήλωση, που φέτος συνδιοργανώθηκε με την Περιφερειακή Ένωση Δήμων Ηπείρου, παρέστησαν ο περιφερειάρχης Ηπείρου Αλ. Καχριμάνης, ο πρόεδρος της ΠΕΔ Ηπείρου και δήμαρχος Ηγουμενίτσας Ι. Λώλος, ο αντιπεριφερειάρχης Β. Γοργόλης, ο αντιδήμαρχος Ιωαννίνων Π. Κολόκας, εκπρόσωποι φορέων και συλλόγων.
Συνολικά, οι αθλητές και αθλήτριες των σωματείων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Ηπείρου κατέκτησαν 35 μετάλλια σε όλες τις κατηγορίες (12 χρυσά, 10 αργυρά και 13 χάλκινα).
Βραβεύτηκαν οι εξής αθλητές:
Μιχάλης Παππάς της ΕΚΑ Δωδώνη (1ος στο αγώνισμα των 400 μ. στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών‐ γυναικών, 2ος στο αγώνισμα των 200 μ. στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών‐ γυναικών, 2ος στο αγώνισμα των 200 μ. στο πανελλήνιο πρωτάθλημα νέων ανδρών‐ νέων γυναικών, 3ος στο αγώνισμα των 200 μ. στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου ανδρών‐ γυναικών, 6ος στα 400 μ. στο βαλκανικό πρωτάθλημα ανδρών στη Στάρα Ζαγόρα και 7ος στα 400 μ. στους Μεσογειακούς αγώνες νέων στο Σαουσόλο Ιταλίας).
Κωνσταντίνος Μυλωνάς του Αστέρα Πρέβεζας (1ος στον ακοντισμό στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών‐ γυναικών, 2ος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα νέων ανδρών‐ νέων γυναικών, 1ος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων νεανίδων, 2ος στο Βαλκανικό πρωτάθλημα ανδρών στην Στάρα Ζαγόρα).
Ναταλία Μπέση του Πρωτέα Ηγουμενίτσας (3η στο άλμα σε μήκος, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα νέων ανδρών-νέων γυναικών)
Νέστορας Κολιός του ΑΓΣΙ (1ος στα 3000 μ. στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου, 1ος στα 2000 μ. με φυσικά εμπόδια στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Π‐Κ, 1ος στο στα 3000 μ. στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Π‐Κ, 3ος στα 1500 μ. στο πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων‐νεανίδων, 3ος στα 5000 μ. στο πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων –νεανίδων, 8ος στα 3000 μ. στο βαλκανικό πρωτάθλημα Π‐Κ, 5ος στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα στο Μαρόκο)
Γεωργία Ιωακειμίδου του ΓΣ Λευκάδας (2η στο άλμα σε ύψος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων)
Απόλλων Γεωργίου του ΑΓΣΙ (3ος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων –νεανίδων στα 3000 μ. με φυσικά εμπόδια .
Ευδοξία Κουρέτση του Φίλανδρου Λευκάδας (2η στο έπταθλο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Π‐ Κ, 2η στη διεθνή συνάντηση Ελλάδας‐Κύπρου, 3η στον ακοντισμό στη διεθνή συνάντηση Ελλάδας‐ Κύπρου)
Σωτηρία Ράπτη του ΑΓΣΙ (1η στο άλμα σε μήκος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ΠΠΑ‐ΠΚΑ, 1η στα 150 μ. στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ΠΠΑ‐ΠΚΑ, 1η με την ομάδα της σκυταλοδρομίας 4Χ100 στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Π ‐Κ)
Ορφέας Ιωάννου του ΑΓΣΙ (1ος στα 3.000 μ. στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ΠΠΑ‐ΠΚΑ, 1ος με την ομάδα της σκυταλοδρομίας 4Χ300 μ. στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ΠΠΑ‐ΠΚΑ)
Κωνσταντίνος Φυτόπουλος του ΓΣ Λευκάδας (1ος στο έξαθλο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ΠΠΑ‐ΠΚΑ)
Βασίλης Βόμπος του Άθλου Άρτας (2ος στα 80 μ. στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ΠΠΑ‐ΠΚΑ)
Νίκος Σπυράκος (2ος στα 1000 μ. στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ΠΠΑ‐ΠΚΑ)
Αγγελική Μεντή του ΑΓΣΙ (2η στα 1000 μ. στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ΠΠΑ‐ΠΚΑ)
Χρυσούλα Γώγου του ΣΚΑ Παραμυθιάς (3η στα 1000 μ. στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ΠΠΑ‐ΠΚΑ)
Κωνσταντίνος Ζούμπας του ΑΓΣΙ (3ος στα 80 μ. στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ΠΠΑ‐ΠΚΑ).
Επίσης, βραβεύτηκαν οι ομάδες σκυταλοδρομίας:
– 4Χ300 Παμπαίδων Α’ του ΑΓΣΙ (Παγούνης‐Παππάς‐Ιωάννου-Μπούγιας)
– 4Χ100 Κορασίδων του ΑΓΣΙ (Φωτίου‐Ράπτη‐Ζορμπαλά‐Τσουκανέλη)
– 4Χ400 Νέων Γυναικών του ΑΓΣΙ (Τραϊκάπη-Νάκου‐Καμπέρη‐Αλεξίου)
– 4Χ100 Νέων Γυναικών του ΑΓΣΙ (Ζορμπαλά– Νάκου‐ Καμπέρη‐Αλεξίου)
– 4Χ400 νεανίδων και 4Χ400 Κορασίδων του ΑΓΣΙ
– 4Χ100 νεανίδων του ΑΓΣΙ (Κολιού-Καμπέρη‐Ζορμπαλά‐ Τσουκανέλη)
– 4Χ80 Παμπαίδων Α’ του ΑΓΣΙ (Ρούμπος-Καλδάνης‐Χαϊντάρι‐Ζούμπας)

Τα ρεκόρ

Πανηπειρωτικά ρεκόρ το 2018 σημείωσαν οι:
1. Μιχάλης Παππάς της ΕΚΑ Δωδώνη με επίδοση 46.86 στα 400 μ. στην κατηγορία των Εφήβων και των Ανδρών.
2. Κωνσταντίνος Μυλωνάς του Αστέρα Πρέβεζας με επίδοση 69.31 μ. στον ακοντισμό στην κατηγορία των εφήβων και των ανδρών.
3. Ελένη Μπαλαντάνη του Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων με επίδοση 13,87 στη σφαιροβολία στην κατηγορία των κορασίδων
4. Ευδοξία Κουρέτση του Φίλανδρου Λευκάδας με επίδοση 4524 β. στο έπταθλο στην κατηγορία των κορασίδων
5. Σωτηρία Ράπτη του ΑΓΣΙ με επίδοση 6.07 στο άλμα σε μήκος στην κατηγορία κορασίδων
6. Οι ομάδες σκυταλοδρομίας του ΑΓΣΙ 4Χ100 στην κατηγορία των νεανίδων με επίδοση 49.02, 4Χ100 στην κατηγορία των κορασίδων με επίδοση 48,73 και 4Χ400 του ΑΓΣΙ με επίδοση 4.01.40.
Επίσης, βραβεύτηκαν ο Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων για την 3η θέση στην πανελλήνια κατάταξη του ΣΕΓΑΣ και την 1η θέση στην κατάταξη της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Ηπείρου, η γυναικεία ομάδα Run Greece Περιφέρειας Ηπείρου για την 1η θέση στον τελικό Run Greece, η Επιτροπή Διοίκησης του ΠΕΑΚΙ, το τμήμα Ηπείρου του συλλόγου «Καλλιπάτειρα» , η εταιρεία Κ. Γκαρτζονίκας και η αθλήτρια Ηρώ Τσιάβου.

Σχετικά άρθρα

Δύσκολη έξοδος για τον Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα