Με συμμετοχή πλέον των 1.200 δρομέων το Ursa Trail 2022

Περισσότεροι από 1.200 δρομείς συμμετείχαν στους αγώνες Ursa Trail 2022, που πραγματοποιήθηκαν στο Μέτσοβο για 10η συνεχόμενη χρονιά.

Η αυλαία άνοιξε την Παρασκευή 27 Μαΐου με τον αγώνα ανάβασης Katara Vertical, στον οποίο έτρεξαν 60 αθλητές. Στην κατηγορία Ανδρών πρώτος τερμάτισε ο Βασίλης Μπαλαμώτης με χρόνο 39΄:24’‘, δεύτερος ο Γιώργος Διαλεκτός με χρόνο 39΄:38’‘ και τρίτος ο Χαράλαμπος Καλαμπούκας με 39΄:44’‘. Στις Γυναίκες πρώτη ήταν η Δήμητρα Μπίκα με χρόνο 50’:02’‘, δεύτερη η Κωνσταντίνα Μποσκοπούλου με 52΄:25’‘ και τρίτη η Δήμητρα Χαιροπούλου με 54΄20’‘.
Το Σάββατο 28 Μαΐου πραγματοποιήθηκε ο μεγάλος αγώνας των 40 χλμ. με 2800 μ. υψομετρική διαφορά, στον οποίο συμμετείχαν 420 αθλητές. Στην κατηγορία Ανδρών, μετά από μεγάλη μάχη και αλλαγές στην κεφαλή της κούρσας, πρώτευσε ο Θανάσης Παγουνάδης με χρόνο 4:13΄32’‘, επιτυγχάνοντας ρεκόρ διαδρομής καθώς από πέρσι έχουν γίνει σημαντικές αλλαγές, αυξάνοντας την απόσταση και την υψομετρική. Δεύτερος ήταν ο Ευάγγελος Νούλας με 4:15΄:55’’ και τρίτος ο Άγγελος Ζιάκας με 4:28΄:35’‘.
Στις Γυναίκες πρώτη πέρασε τη γραμμή τερματισμού η ολυμπιονίκης της κωπηλασίας Χριστίνα Γιαζιτζίδου, η οποία οδηγούσε από την αρχή την κούρσα, με χρόνο 5:22΄28’‘, δεύτερη η Κρυσταλλία Κουτσιμάνη με 5:49΄:09’‘ και τρίτη η Νίκη Ζιώγα με 5:50΄:10’‘.
Την Κυριακή 29 Μαΐου πραγματοποιήθηκαν οι αγώνες των 21 χλμ. με 1160 μ. υψομετρική και των 11 χλμ. με 650 μ. υψομετρική. Στα 21 χλμ. συμμετείχαν 500 αθλητές. Στην κατηγορία των Ανδρών δόθηκε μεγάλη μάχη και πρώτος τερμάτισε ο Μανώλης Πουρίκας με χρόνο 1:43΄:33’‘, δεύτερος ο Βασίλης Μπαλαμώτης με 1:44΄09’’ και τρίτος ο Γιώργος Δημουλάς με 1:44΄:13’‘. Στις Γυναίκες πρώτη με ρεκόρ διαδρομής 2:03΄:04’‘ η Γερμανίδα Monica Pletzer, δεύτερη η Κωνσταντίνα Μποσκοπούλου 2:10΄:51 και τρίτη η Μαριλένα Μπαρούτη με 2:15’:08’‘.
Στα 11 χλμ. συμμετείχαν 300 αθλητές. Ο Χριστόφορος Πρωτόπαππας ήταν νικητής για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά με 58΄:50’‘, δεύτερος τερμάτισε ο Απόστολος Κατσαβριας με 1:01΄:19’‘ και τρίτος ο Ανδρέας Μπαρούτας με 1:01΄:46’‘. Στις Γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Εύη Αυδή με χρόνο 1:20΄:37’‘, δεύτερη η Θάλεια Ζώη με 1:24΄:25’‘ και τρίτη η Γεωργία Ζαχαριουδάκη με 1:24΄:51’‘.
Η διοργάνωση Ursa Trail, θέλοντας να φέρει κοντά στον αθλητισμό τα νέα παιδιά, πραγματοποίησε παιδικούς αγώνες το απόγευμα του Σαββάτου με 300 περίπου συμμετοχές.
Ο Αθλητικός Όμιλος Μετσόβου ευχαριστεί και συγχαίρει όλους τους αθλητές που συμμετείχαν, τις εθελοντικές ομάδες της περιοχής, που για μεγάλο χρονικό διάστημα εργάστηκαν στη διαδρομή για να είναι σε άριστη κατάσταση την ημέρα του αγώνα, αλλά και όσους στελέχωσαν τους σταθμούς τροφοδοσίας και κάλυψαν διάφορες ανάγκες του αγώνα. Σημαντική βοήθεια στην ασφαλή διεξαγωγή του αγώνα πρόσφερε η Ελληνική Αστυνομία, η Τροχαία και ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός.