Κέρδισε το IBC, αλλά θα χρειαστεί μία ακόμη νίκη

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη πέτυχε το IBC, επικρατώντας εύκολα της Μελίκης 84-63 για την 24η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β’ Εθνικής, ωστόσο το πιθανότερο είναι να χρειαστεί και μία ακόμη στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς, με δεδομένο ότι και οι βασικοί αντίπαλοι για την παραμονή συνέχισαν νικηφόρα.

Η ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου μπήκε από την αρχή σοβαρά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με διψήφια διαφορά από την πρώτη κιόλας περίοδο. Το IBC συνέχισε στον ίδιο ρυθμό κατάφερε να βρεθεί μπροστά με 25 πόντους στο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να μην δείχνουν ότι μπορούν να αντιδράσουν. Η τιμή της διαφοράς διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα και στην τρίτη περίοδο, με τον κόουτς της ομάδας των Ιωαννίνων να ρίχνει στο παιχνίδι τους νεαρούς Γκλίναβο και Π. Μπαρτζώκα, με τον δεύτερο να βρίσκεται κάποια στιγμή συμπαίκτης με τον πατέρα του Σπύρο.
Κορυφαίοι για το IBC, που αγωνίστηκε χωρίς τον Τσατάλα, οι Σπ. Μπαρτζώκας με 15 πόντους και Πάντσιος με 14, ενώ διψήφιοι ήταν οι Κωνσταντινίδης με 12 και Ξιούρας και Σπηλιόπουλος με 11.
Το IBC έφτασε στους 30 βαθμούς, όσους έχει και η Αναγέννηση Καρδίτσας μετά τη νίκη της επί της Δόξας Λευκάδας, ενώ έναν λιγότερο έχει ο Ολυμπιακός Βόλου, που πήρε μεγάλη νίκη επί της 3ης στη βαθμολογία ομάδας των Ίκαρων Τρικάλων.
Για την ομάδα των Ιωαννίνων απομένει μόνο ένα παιχνίδι, την τελευταία αγωνιστική με τη Δόξα Λευκάδας, καθώς την επόμενη αγωνιστική έχουν ρεπό. Σε αντίθεση με τους άλλους δύο διεκδικητές της παραμονής, με το IBC να συναρτά σε μεγάλο βαθμό την τύχη του από το παιχνίδι ΑΓΣΙ – Ολυμπιακός Βόλου την προτελευταία αγωνιστική.
Τα δεκάλεπτα: 24-13, 47-22, 69-42, 84-63
IBC (Παπαδόπουλος-Χαντέλης): Βρασταμηνός 2, Χατζηαγοράκης, Γκλίναβος 6(2), Καραμπίνης 4, Μαρτζούκος, Μπαρτζώκας Π., Κωνσταντινίδης 12, Πάντσιος 14(2), Ξιούρας 11(1), Σφουγγάρης 9(1), Σπηλιόπουλος 11(3), Μπαρτζώκας Σπ. 15.
Μελίκη (Ασλανίδης-Τοπούζης): Τζιοβάρας 8, Κυριακού, Μόρας 13(1), Μωϋσίδης, Καρκανιάς 3, Ρογγότης 6, Αμανατίδης 3(1), Αλευρίδης 7(1), Στοΐτσης 16(1), Γατόπουλος 3(1), Εσέρπογλου 2, Πεϊμανίδης 2.

«Πλήρωσε» τις αμυντικές του αδυναμίες ο ΑΓΣ Ιωαννίνων

Δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες ο ΑΓΣ Ιωαννίνων, που ηττήθηκε με 82-75 από τη Νίκη Βόλου, σε παιχνίδι που βρέθηκε από την αρχή πίσω στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δέκα πόντους στην πρώτη περίοδο, διαφορά που διατηρήθηκε μέχρι και το ημίχρονο. Η ζυγαριά έγειρε υπέρ των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς η ομάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη «ξέχασε» να παίξει άμυνα και δέχθηκε 24 πόντους, με την τιμή της διαφοράς να ανεβαίνει στο +15.
Ο ΑΓΣ Ιωαννίνων πάλεψε για την ανατροπή, μείωσε στους πέντε πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και πήραν τη νίκη.
Και οι πέντε της βασικής πεντάδας του ΑΓΣΙ ήταν διψήφιοι με τον Μάντζιο να σημειώνει 19 πόντους, τον Καννή να ακολουθεί με 15, 13 πρόσθεσε ο Ψάλτου με 13, 12 ο Νικολόπουλος και 11 ο Γυφτάκης.
Τα δεκάλεπτα: 25-15, 40-30, 64-49, 82-75.
Νίκη Βόλου (Μαύρος-Κοσμάτος): Νίκολης 2, Μπουρδάνος 14(4), Ζησόπουλος, Κουτίνας 29(3), Δελεντζές, Καλλές 16, Σαριμπαλίδης 6(2), Σπανόπουλος 1, Λόλας 14, Σιανός, Ξενιτίδης.
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης-Καννής): Νικολόπουλος 12(2), Γυφτάκης 11(2), Καννής 15(4), Βαγγέλης 2, Ιωαννίδης 3(1), Μάντζιος 19, Παππάς, Μητρόπουλος, Μπολης, Ψάλτου 13.

Εκτός τελικού πλέι οφ της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ οι Μολοσσοί

Η Δόξα-Πύρρου Άρτας είναι η δεύτερη ομάδα που έκλεισε θέση στον τελικό των πλέι οφ της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ, μετά την Παραμυθιά, καθώς επικράτησε με 77-70 των Μολοσσών και έκανε το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών.
Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν διψήφιο προβάδισμα, το οποίο διατήρησαν και στην τρίτη περίοδο. Η ομάδα των Ιωαννίνων πάλεψε για την ανατροπή, ωστόσο το μόνο που κατάφερε, ήταν να μειώσει τη διαφορά.
Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπάλλας με 29 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Νίκα με 22, ενώ για τους Μολοσσούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Ζήσης με 22.
Τα δεκάλεπτα: 23-21, 44-34, 60-49, 77-70.
Δόξα Πύρρου Άρτας (Κιφοκέρης-Μαλάμης): Πετρέκας, Γυφτοκώστας 4, Γεωργίου, Νίκας 22(2), Δήμος, Βάσιος, Βασιλείου 4, Μουκάι 5(1), Ξυλογιάννης, Μάνθας 4, Βασιλειάδης 9(2), Μπάλλας 29(1).
Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Κόρδας 5(1), Σιδηρόπουλος 1, Κακατσίδης 10(2), Ζήσης 22(2), Ζώτος 13, Πατραμάνης, Μάκης 7, Μάστορας 2, Ιωάννου 10(2).