Κλώτσησε την καρδάρα… το IBC

Τσάμπα ήττα υπέστη το IBC, που είχε μοναδική ευκαιρία να πάρει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, αλλά τελικά λύγισε στο τέλος, με τον Έσπερο Λαμία να παίρνει ένα ανέλπιστο –με βάση την εξέλιξη του παιχνιδιού- ροζ φύλλο.

Η ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να χτίσει μια διαφορά οκτώ πόντων στο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους, ωστόσο, να αντιδρούν και να μειώνουν στον πόντο στο ημίχρονο. Το IBC ανέβασε ξανά στροφές στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας τη διαφορά στο +12, ενώ κατάφερνε να διατηρεί διψήφια διαφορά έως και τα μέσα της τελευταίας περιόδου. Οι αποβολές των Ρούζιου και Μουρατίδη με πέντε φάουλ άλλαξαν τις ισορροπίες και ο Έσπερος με ένα επιμέρους 27-11 ανέτρεψε τη σε βάρος του κατάσταση, φτάνοντας στο τελικό 67-63.
Για το IBC, που ταξίδεψε στη Λαμία χωρίς τους Κωνσταντινίδη και Καραμπίνη, 18 πόντους είχε ο Σταμίρης, 16 ο Τσατάλας και 13 ο Σπηλιόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 15-23, 31-32, 40-52, 67-63
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Τσεσμετζίδης 3(1), Στεφάνου 9(3), Ευθυμίου 5, Φύκας 12, Πάππος 8(1), Τεπετίδης 19(4), Νέστορας, Παπαργυρόπουλος 10, Μαγγελάκης, Μπακόλας 1.
IBC (Παπαδόπουλος-Χαντέλης): Βρασταμηνός, Ρούζιος 7(1), Μουρατίδης 7(1), Τσατάλας 16(1), Ξιούρας 2, Σταμίρης 18, Σπηλιόπουλος 13(2).

Βαθμολογική ανάσα για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων

Μια υπερπολύτιμη νίκη, τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά, πέτυχε ο ΑΓΣ Ιωαννίνων, που επικράτησε με 72-68 των Τιτάνων Παλαμά στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο. Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη νίκη του ΑΓΣΙ στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, ωστόσο δημιουργεί τις προϋποθέσεις για να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη.
Αν και η ομάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη σούταρε με απελπιστικά ποσοστά από τη γραμμή του τρίποντου, είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Δημήτρη Μάντζιο, ο οποίος φόρτωσε το καλάθι των αντιπάλων με 21 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν, επίσης, ο Νικολόπουλος με 16, ο Γυφτάκης με 12 και ο Μπαζάκας με 10.
Η νίκη, πάντως, ήρθε ευκολότερα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, καθώς η διαφορά ήταν σταθερά στους δέκα πόντους σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του β’ ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να μειώσουν στο τελευταίο δίλεπτο, εκμεταλλευόμενοι και τις αποβολές των Γυφτάκη και Καννή.
Τα δεκάλεπτα: 15-13, 39-30, 52-42, 72-68
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης-Καννής): Νικολόπουλος 16, Γυφτάκης 12, Μπαζάκας 10, Καννής 7(1), Αντωνίου, Βαγγέλης 2, Μάντζιος 21, Ψάλτου 4, Γιωτάκης.
Τιτάνες Παλαμά (Χαντζιάρας): Μάνος, Τσούμας Γ. 4, Καραδήμας 18(1), Σφακιανός 8(2), Ξένος, Τσούμας Α. 8, Φαλτάκης, Μανδαλάκης 27(2), Μούμογλου 3, Αρχοντούλης, Βλάχος.