Επτά μετάλλια από Γιαννιωτόπουλα στην Πάτρα

Δυνατή παρουσία αθλητών και αθλητριών από τα Γιάννινα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου.

Με έξι μετάλλια (1 χρυσό, 2 αργυρά και 3 χάλκινα) και καλές διακρίσεις σε πολλά αγωνίσματα κατέκτησαν αθλητές και αθλήτριες του Αθλητικού Γυμναστικού Συλλόγου Ιωαννίνων (ΑΓΣΙ) στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών- Γυναικών και ανδρών – γυναικών Κ23, που έγινε το Σαββατοκύριακο στην Πάτρα. Επίσης το απόγευμα της Δευτέρας προστέθηκε ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σκυταλοδρομιών Κ23 και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα συνθέτων Κ23 και Κ18 που έγινε επίσης στην Πάτρα. Και στην ομαδική βαθμολογία ο ΑΓΣΙ πήρε τιμητικές θέσεις, απέναντι σε δεκάδες σωματεία της Ελλάδας, κρατώντας εκ παραδόσεως τα ηνία των διακρίσεων και την επιτυχιών. Συγκεκριμένα τα χρυσά μετάλλια κέρδισαν η ομάδα του ΑΓΣΙ με τις αθλήτριες Τραϊκάπη, Γώγου, Νταβώνη, Ράπτη στη σκυταλοδρομία 4Χ400 γυναικών Κ23, τα αργυρά η Σωτηρία Ράπτη στα αγωνίσματα απλούν και τριπλούν γυναικών και τα χάλκινα μετάλλια ο Νέστορας Κολιός στα 3.000 μέτρα στιπλ, η Αναστασία Ράπτη στα 400 μέτρα γυναικών και η ομάδα του ΑΓΣΙ στη σκυταλοδρομία 4Χ400 γυναικών. Τα μετάλλια ανά αγώνισμα και οι επιδόσεις είναι:

3. Μαρία Στεφανοπούλου (ΑΣ Σίσιφος) 5.90

Πλην των παραπάνω μεταλλίων τα Γιαννιωτόπουλα του ΑΓΣΙ πήραν και τιμητικές θέσεις σε άλλα αγωνίσματα όπως:
-Στο άλμα εις μήκος γυναικών, 6η η Σωτηρία Ράπτη
Όσον αφορά τους υπόλοιπους συλλόγους σημαντική παρουσία είναι ο Πέτρος Λώλης της ΕΚΑ Δωδώνης που πήρε την 5η θέση στον δρόμο 3000 μέτρων ανδρών Κ23 στιπλ.

Οι βαθμολογίες

Στην τελική βαθμολογία ανδρών, σε σύνολο 89 σωματείων ο ΑΓΣΙ πήρε την 32η θέση με 17 βαθμούς. Πρώτος ο Μέγας Αλέξανδρος Μακεδονίας με 147 β., δεύτερος ο Γυμναστικός Σύλλογος Ελευθέριος Βενιζέλος με 119,5 βαθμούς και τρίτος ο Ολυμπιακός Πειραιώς με 118 βαθμούς.

Στην τελική βαθμολογία γυναικών, σε σύνολο 89 σωματείων, ο ΑΓΣΙ κατέκτησε την 11η θέση με 46 βαθμούς. Πρώτος ο Γ.Σ. Γλυφάδας με 120 βαθμούς, δεύτερος ο Μέγας Αλέξανδρος Μακεδονίας με 106 βαθμούς και τρίτος ο Γ.Σ. Ελευθέριος Βενιζέλος με 92 βαθμούς.

-Στην κατηγορία ανδρών Κ23, σε σύνολο 89 σωματείων ο ΑΓΣΙ κατέκτησε την 21η θέση με 19 βαθμούς. Πρώτος ο Γυμναστικός Σύλλογος Ελευθέριος Βενιζέλος με 81,5 βαθμούς, δεύτερος ο ΓΑΣ Ιλισσός με 42 βαθμούς, τρίτος ο Γ. Σ. Αμαρουσίου Αττικής με 41 βαθμούς.

-Στην κατηγορία γυναικών Κ23, σε σύνολο 73 σωματείων ο ΑΓΣΙ κατέλαβε την 9η θέση με 39 βαθμούς. Πρώτος ο Μέγας Αλέξανδρος Μακεδονίας με 65 βαθμούς, δεύτερος ο Γυμναστικός Σύλλογος Ελευθέριος Βενιζέλος με 61 βαθμούς και τρίτος ο Α.Σ. Κένταυρος με 50 βαθμούς.
Οι αγώνες ολοκληρώθηκαν χθες βράδυ με τη σκυταλοδρομία της κατηγορίας Νέων.

Η διοργάνωση με αριθμούς

*Ο Μίλτος Τεντόγλου απέσπασε το έπαθλο «Γιάννης Σταματόπουλος», αφού σημείωσε 8,48 μ. στο μήκος, που ήταν η κορυφαία επίδοση του διημέρου.

*Τρεις αθλήτριες ολοκλήρωσαν τον αγώνα του επί κοντώ πάνω από τα 4,60 μ., με την Κυριακοπούλου να είναι η πρωταθλήτρια με 4,65 μ. και την Ελένη Πόλακ να ακολουθεί με 4,60 μέτρα. Ψηλότερα απ’ όλες ανέβηκε η Κατερίνα Στεφανίδη, με 4,75 μ., ωστόσο μετείχε εκτός συναγωνισμού.

*Ένα ρεκόρ αγώνων σημειώθηκε το διήμερο και ήταν αυτό της σφαιροβολίας με βολή στα 20,34 μ. από τον Κυριάκο Ζώτο (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), σε έναν τελικό, όπου και ο Νίκος Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων), που ήταν δεύτερος με 20,15 μ., πέτυχε επίδοση καλύτερη από το προηγούμενο ρεκόρ.

*Ένα πανελλήνιο ρεκόρ έγινε στην Πάτρα, από την Πολυνίκη Εμμανουηλίδου στα 200 μ. Γυναικών Κ20 με 23.83.

*Η Ραφαέλα Σπανουδάκη πέτυχε το μόνο νταμπλ της διοργάνωσης, αφού ήταν νικήτρια σε 100 μ. και 200 μέτρα.

*Τέσσερα νέα όρια συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Ταλίν από τους Ανδρέα Αντωνακόπουλο (μήκος), Γιάννη Καριοφύλλη (200 μ.), Ιωάννα Πασπαλιάρη (5.000 μ.), Σωτηρία Ράπτη (τριπλούν), ήταν ο απολογισμός για την κατηγορία Κ20.

*Ένα όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 από τον Γιάννη Καριοφύλλη στα 200 μέτρα

*Τέσσερα όρια για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 από τους Παύλο Μπόιτσιο (110 μ. εμπ.), Μάριο Αναγνώστου (5.000 μ.), Γιάννη Ρίζο (επί κοντώ), Γιάννη Ντέτσικα (400 μ.)

*Πέντε άνδρες (Νυφαντόπουλος, Νάκος, Ζώτος, Θανόπουλος, Φραντζεσκάκης) διατήρησαν τον τίτλο που κατέκτησε πριν ένα χρόνο στο ίδιο στάδιο, ενώ κάτι ανάλογο κατάφερε η Ραφαέλα Σπανουδάκη σε δύο αγωνίσματα, καθώς και οι Γιαννοπούλου, Γναφάκη, Κοτσαχειλη, Καρύδη, Αναγνωστοπούλου και Τζένγκο στις γυναίκες.

*Αρκετοί ήταν εκείνοι και εκείνες που έφτασαν για πρώτη φορά στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου σε Πανελλήνιο Ανδρών- Γυναικών. Στους Άνδρες το κατάφεραν οι Καριοφύλλης (200 μ.), Κοτίτσας (800 μ.), Παπούλιας (1.500 μ.), Κιάφας (110μ. εμπ.), Σταμούλης (3.000μ. στιπλ), Καραλής (επί κοντω), Ανδρικόπουλος (τριπλούν), Τσίτσος (ακοντισμός). Η Αναστασία Ντραγκομίροβα (σφαιροβολία) ήταν η μόνη αθλήτρια στις γυναίκες που το πετυχαίνει για πρώτη φορά.

Γ) ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΩΝ Κ23 ΚΑΙ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΥΝΘΕΤΩΝ Κ23 ΚΑΙ Κ18