Το πάλεψε, αλλά δεν απέφυγε την ήττα το Ioannina WBC

Μάχη μέχρις εσχάτων έδωσε το Ioannina WBC στην Κατερίνη κόντρα στον Πιερικό Αρχέλαο, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί, που έφτασαν στη νίκη με σκορ 56-49, σε παιχνίδι για τη 15η αγωνιστική της Α2 Γυναικών.

Η ομάδα του Θοδωρή Τσιρώνη, αν και βρέθηκε από την αρχή πίσω στο σκορ και η διαφορά ήταν σχεδόν σταθερά σε διψήφια τιμή, δεν το έβαλε κάτω και προσπάθησε για την ολική ανατροπή στην τελευταία περίοδο, φτάνοντας σε απόσταση τεσσάρων πόντων. Όμως οι γηπεδούχες ανέβασαν ξανά τη διαφορά και πήραν τη νίκη. Μεγάλο παιχνίδι έκανε για την ομάδα των Ιωαννίνων η Μπαρτζώκα με 19 πόντους και τέσσερα τρίποντα, ενώ διψήφια ήταν και η Γιωτίτσα με 13. Για τον Πιερικό Αρχέλαο 25 πόντουςσημείωσε η Τελίδου, 11 πρόσθεσε η Μάντζου και 10 η Μπαγκλαρίδου.
Τα δεκάλεπτα: 21-12, 29-18, 42-31, 56-49.
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Τελίδου 25(3), Ζαμάνη, Μάντζου 11(2), Καρανικόλα 2, Γελαστοπούλου, Λάππα, Μπαγκλαρίδου 10, Μπουμπουλέντρα, Κιολέογλου, Σωπιάδου 8, Πιπερίδου, Τσενεκίδου.
Ioannina WBC (Τσιρώνης): Γιωτίτσα 13, Μπαρτζώκα 19(4), Τσακτσίρα 4, Βρασταμηνού 6, Παπαδιά, Κρητικού 5, Ρίζου 2, Δημοπούλου.

Χάρισε τη νίκη ο ΑΓΣΙ WBC

Με ήττα και μάλιστα οδυνηρή με τον τρόπο, που ήρθε, ξεκίνησε ο ΑΓΣΙ WBC τις υποχρεώσεις του στο ειδικό πρωτάθλημα ανόδου στην Α2 Γυναικών.
Η ομάδα των Σιαμέτη – Ντιναλέξη ηττήθηκε στην παράταση με 54-49 από την Ολυμπιάδα Άσσου Λεχαίου, με τον αγώνα να λήγει 43-43 στην κανονική διάρκειά του και τον ΑΓΣΙ WBC να αστοχεί σε δύο ελεύθερες βολές σε νεκρό χρόνο, χάνοντας μοναδική ευκαιρία να φύγει με τη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 8-11, 23-24, 27-34, 43-43 (κ.δ.), 54-49 (παρ.).
Ολυμπιάδα Άσσου Λεχαίου (Κτενά): Καρατζά, Μπράβου, Γιαννακούλη 21, Αρβανίτη Γ. 4, Καραγιάννη, Δόση 3, Μάρα 9, Αρβανίτη 15, Τσινάκη 2, Γεράλη, Τσαϊλακοπούλου.
ΑΓΣΙ WBC (Σιαμέτης): Σαλλιάρη 3, Κοσκερίδου Παπαβασιλείου, Φύτα, Αναγνωστοπούλου 9, Κακαράντζα Α. 1, Θεοδώρου 18, Δούβαλη 1, Τασούλη 4, Κακαράντζα Ε. 13.