Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ – Ήττες για Μολοσσούς και ΠΑΣ Γιάννινα στη 15η στροφή

Στην ανωτερότητα των αντιπάλων τους υποτάχθηκαν Μολοσσοί και ΠΑΣ Γιάννινα, που ηττήθηκαν από τη Νικόπολη Πρέβεζας και τον Λέοντα Μεσολογγίου αντίστοιχα, για τη 15η αγωνιστική της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Η ομάδα των Μολοσσών βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο και δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο στη συνέχεια να πλησιάσει στο σκορ, με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροπλία κάτω από το καλάθι, αλλά να σκοράρει και έξω από τα 6.75. Τελικό σκορ 80-57 για την ομάδα της Πρέβεζας, που έφτασε στις 12 νίκες, ενώ αυτή ήταν η έκτη ήττα για τους Μολοσσούς. Καλύτερος των νικητών ο Νίκας με 19 πόντους, όσους είχε για την ομάδα του Κώστα Γεωργιάδη ο Ζήσης.
Τα δεκάλεπτα: 24-14, 44-23, 60-43, 80-57.
Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Κοντογιάννης 9, Σουλιώτης, Τσιτσώνης 15(5), Ροντογιάννης 9(1), Ζαλοκώστας 13(2), Κασκάνης, Χρήστου 15, Νίκας 19(2), Σαμπάνης, Αθανασίου, Παππάς, Γκιόκας.
MetronGold Μολοσσοί (Γεωργιάδης): Βρασταμηνός 3(1), Κόρδας, Στύλος 4, Παλιόγλου 3, Ζήσης 19(2), Μελισσόβας 6, Μάκης 11, Γούλας 7, Μάστορας 4, Λάμπρου.
Την ένατη συνεχόμενη ήττα του γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα, με τον Λέοντα Μεσολογγίου να φεύγει νικητής με σκορ 76-84 από το Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλη τη διάρκειά του, με τους φιλοξενούμενους, βέβαια, να έχουν βραχεία κεφαλή στο μεγαλύτερο διάστημα. Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, με καταλυτικό τον Τριπολίδη, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 24 πόντους με έξι εύστοχα τρίποντα.Για τον ΠΑΣ Γιάννινα πρώτος σκόρερ ήταν ο Παππάς με 23 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-44, 56-60, 76-84.
ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Παππάς 23, Φωτόπουλος, Τσιμπέρης 4(1), Τσίρμπας-Αναγνώστου 12(2), Κοτζαμάνης 10, Μπουραντάς, Λυγούρας, Γιαννόπουλος Π. 7, Κωνσταντούλας, Σταμέλος 8(1), Γιαννόπουλος Λ. 10, Ράπτης 2.
Λέων Μεσολογγίου (Φαράντος): Τριπολίδης 24(6), Παύλου Αλ. 1, Καλύβας 10(1), Ντέκας 3, Πασσιάς 7, Βεζύρης 3, Αλεφάντης 19(1), Γρατσινόπουλος 7(1), Παύλου Αγ. 10(3), Διαμαντόπουλος.