Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ – Έβαλαν πλώρη για τα ψηλά οι Μολοσσοί

Νικηφόρα έκλεισαν τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ οι Μολοσσοί, που επικράτησαν δύσκολα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων με 60-52 του Αίαντα Άρτας.

Μετά από ένα νευρικό πρώτο ημίχρονο, που το σκορ έμεινε σε πολύ χαμηλά επίπεδα, στο δεύτερο μισό οι ομάδες ανέβασαν ταχύτητες και άρχισαν να φτάνουν με μεγαλύτερη ευκολία στο καλάθι, με τους Μολοσσούς να καταφέρνουν μέχρι και το τέλος να κρατήσουν το προβάδισμα και να φτάνουν στην 7η νίκη τους στη σαιζόν.
Κορυφαίος για την ομάδα του Γεωργιάδη ο Ζήσης με 21 πόντους, εκ των οποίων οι 18 στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ καθοριστικοί ήταν ο Μάκης με 15 πόντους και ο Χατζηαγοράκης με 10. Για τους φιλοξενούμενους του Δημοσθένη Ντάσιου διψήφιοι ήταν ο Τζίμας με 11 πόντους και ο Ζήκος με 10.
Τα δεκάλεπτα: 12-8, 25-25, 46-40, 60-52.
MetronGold Μολοσσοί (Γεωργιάδης): Βρασταμηνός 3(1), Κόρδας, Στύλος 2, Χατζηαγοράκης 10(2), Ζήσης 21(4), Παλιόγλου, Μάκης 15(2), Γούλας 2, Μάστορας 7, Μελισσόβας.
Αίας Άρτας (Ντάσιος): Σκούμπος 9, Βαρδής, Τζίμας 11(3), Αποστολάκης 3(1), Φώτης 5, Παπαδημητρίου 3, Μπράμης, Καρανίκας, Ζήκος 10, Παπαρούνης 9(3), Γείτονας 2.