Χάλκινο μετάλλιο για τον Ευ. Πάντο στο Sofia Open G2

Ένα χάλκινο μετάλλιο, μία πέμπτη θέση και συνολικά πολύ καλές εμφανίσεις ήταν ο απολογισμός της συμμετοχής των τριών αθλητών του Αθλητικού Συλλόγου Jeon-Sa Ελεούσας Ιωαννίνων στο πολύ δύσκολο και απαιτητικό παγκόσμιο βαθμολογούμενο πρωτάθλημα τάε κβον ντο στη Σόφια της Βουλγαρίας με την ονομασία Sofia Open G2.

Ο Ευάγγελος Πάντος κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο μετά από τέσσερις δύσκολους αγώνες με αντιπάλους από την Τουρκία, την Κύπρο, την Ελλάδα και τη Σερβία, και οριακή ήττα από τον νικητή της κατηγορίας στον ημιτελικό.

Η Ευγενία Παραπαγκίδη κατέλαβε την 5η θέση σε μεγαλύτερη κατηγορία με δύο αγώνες κόντρα σε αντιπάλους από τη Σερβία και την Ελλάδα. Αν και 4,5 κιλά πιο ελαφριά, έδειξε ότι μπορεί και σε αυτή την κατηγορία.

Ο Ορέστης Καραπέτσης, τέλος, αγωνίστηκε με το μέλος της εθνικής Σουηδίας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2022 και έχασε στις λεπτομέρειες με σκορ 2-1, με μια λάθος στιγμή στα τελευταία 2 δευτερόλεπτα να του στερεί την πρόκριση στον επόμενο γύρο.