ΑθλητικάΑίθουσα Σύνταξης

Γιαννίκης: Μας στοίχισαν τα λάθη που κάναμε

Δηλώσεις του προπονητή του ΠΑΣ αμέσως μετά την ήττα στο ματς με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο.

Ο προπονητής του ΠΑΣ Αργύρης Γιαννίκης σε δηλώσεις τόνισε για το παιχνίδι τα εξής: «Θέλαμε να πρεσάρουμε τον Παναθηναϊκό και να μη τον αφήσουμε να μπει στο παιχνίδι του. Το κάναμε αυτό μέχρι το 30ο λεπτό. Είχαμε τον Παναθηναϊκό μακριά από το τέρμα μας με τις πολλές μπάλες που κερδίσαμε. Μας στοίχισε το λάθος και η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης με τη μπάλα στα πόδια που δεν κάνει να κάνεις το λάθος αυτό και στην επιθετική μετάβαση να δέχεσαι ένα πέναλτι. Αυτό σε πάει πίσω όταν μάλιστα έχεις να αντιμετωπίσεις και μια ποιοτική ομάδα. Μας δόθηκε η ευκαιρία σε δύο φάσεις στο 44’ να ισοφαρίσουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο δεχθήκαμε ένα πάρα πολύ εύκολο γκολ. Από κόντρα δεν πήραμε το ριμπάουντ και δεχθήκαμε γκολ. Δεν μπορέσαμε με τις ευκαιρίες να κάνουμε κάποιο γκολ και να μπούμε πάλι στο ματς. Πιστεύω ότι είχαμε ανάσες, αν βάζαμε ένα γκολ στο β’ ημίχρονο και κάναμε το 2-1, θα είχαμε και άλλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουμε το παιχνίδι. Αλλά όταν δεν πετυχαίνεις ένα γκολ και κάνεις τέτοια εύκολα λάθη και δωρίζεις στον αντίπαλο τέτοια γκολ, μετά είναι δύσκολο σε ματς με τον Παναθηναϊκό που είχε σε φόρμα να πάρεις κάτι. Θέλαμε κάτι παραπάνω από τους βαθμούς που πήραμε μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα. Οι εμφανίσεις μας έχουν περιθώρια για πιο πολύ, αλλά πρέπει να καταλάβουμε, ότι όσο πιο ψηλά είναι το επίπεδο μετράει η αυτοσυγκέντρωση, στοιχείο που μας έχει στοιχίσει μέχρι τώρα».