Ηττήθηκε και από τον ΠΑΟΚ ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC

Μία ακόμη ήττα πρόσθεσε στο παθητικό του ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC, που ναι μεν εμφανίστηκε για ένα ακόμη παιχνίδι ανταγωνιστικός, αλλά ξέμεινε από δυνάμεις και επιλογές στο τέλος. Η ομάδα του Γιώργου Σιαμέτη ηττήθηκε με σκορ 78-65 στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ και πλέον θα αναγκαστεί να παλέψει στα πλέι άουτ για την παραμονή στην Α1 εθνική κατηγορία, με δυσμενείς πλέον συνθήκες.

Ο ΠΑΣ προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις γηπεδούχες να παίρνουν στη συνέχεια τα ηνία του σκορ. Παρ’ όλα αυτά η ομάδα των Ιωαννίνων κατάφερνε να διατηρεί επαφή με το σκορ μέχρι και το 33’, όταν ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 12-0 και κλείδωσε τη νίκη.
Πρώτη σκόρερ για τον ΠΑΣ η Sierra Calhoun με 18 και την ακολούθησαν η Πανωραία Ντάλα και η Acheil Tac με 12, ενώ μόλις 9 πόντους σημείωσε η Montgomery. Ο Γ. Σιαμέτης στερήθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο τη βοήθεια της Αναστασίας Τζήμου, η οποία τραυματίστηκε στη μύτη και διακομίστηκε στο νοσοκομείο.
Τα δεκάλεπτα: 22-23, 50-42, 61-55, 78-65
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Lewis 19(1), Καρλάφτη 11(2), Κωτούλα 14, Σύρρα 13(1), Ταρπάγκου 2, Mulligan 9, Λέξα 10, Κιλαζίδου.
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Montgomery 9(1), Πάφη, Κατσαμούρη 2, Ξανθοπούλου 6, Τζήμου, Calhoun 18, Χρηστάκη 6(2), Ντάλα 12(2), Tac 12.