Δε χάνει με τίποτα τα μπαράζ ανόδου ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC

Ξεκάθαρο προβάδισμα για τη δεύτερη θέση και τα μπαράζ ανόδου στην Α1 εθνική κατηγορία γυναικών πήρε ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC, μετά τη νίκη του με 58-49 επί της Αναγέννησης Ν. Ρυσίου.

Πλέον, η ομάδα του Γιώργου Σιαμέτη θέλει νίκη επί του Πιερικού/Αρχέλαου στην τελευταία αγωνιστική, για να διεκδικήσει στη συνέχεια την άνοδο σε παιχνίδι κόντρα στον δεύτερο του 1ου ομίλου της Α2, που εκτός απροόπτου θα είναι ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου.
Σε ένα ασφυκτικά γεμάτο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο, σε μία «καυτή» ατμόσφαιρα, οι γυναίκες του Γιώργου Σιαμέτη έκαναν κατάθεση ψυχής και βρήκαν λύσεις ακόμη και σε στιγμές, που οι φιλοξενούμενες πίστεψαν πως μπορούν να «κλέψουν» τη νίκη.
Ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και έχοντας προσήλωση στην άμυνα και αρκετές λύσεις επιθετικά, κατάφερε να το διατηρήσει έως το τέλος του παιχνιδιού, έστω και αν στο 4ο δεκάλεπτο έγινε πραγματική μάχη. Κορυφαίες για την ομάδα των Ιωαννίνων η Σαρηγιαννίδου με 23 πόντους και Μεντεσίδου με 15, ενώ καταλυτική ήταν η συμβολή της Ξανθοπούλου, που σημείωσε 11 πόντους, με τους 5 εξ αυτών στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Τα δεκάλεπτα: 18-8, 29-23, 42-37, 58-49
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ WBC (Σιαμέτης): Ντόκου 4, Χήτα, Σαρηγιαννίδου 23(1), Χρηστάκη, Μεντεσίδου 15(1), Λέφα, Ξανθοπούλου 10(2), Πανούτσου, Διαμαντοπούλου, Ντάλα 6, Μπουκουβάλα
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΝΕΟΥ ΡΥΣΙΟΥ (Μύρβαλη-Καμπίτση): Νάστου 7, Εμμανουηλίδου 14(1), Κωστανάκη, Τσαλή, Πασιούδη, Κουλακιώτη 4, Καλομιτσίνη 8(2), Κανέλογλου 2,Τζίκου 2, Παπαδάκη 8, Τζιότζιου 4, Τσελέμπη