Αθλητικά

Ένα ακόμη βήμα πιο κοντά στα μπαράζ ανόδου o ΠΑΣ Γιάννινα WBC

Ένα ακόμη βήμα για να εξασφαλίσει τη συμμετοχή στο μπαράζ ανόδου στην Α1 εθνική κατηγορία γυναικών, έκανε ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC, μετά την επικράτησή του επί του Άρη Θεσσαλονίκης με 57-48.

Η νίκη δεν ήρθε εύκολα, κάτι που ήταν αναμενόμενο, τόσο λόγω της δυναμικότητας του αντιπάλου, όσο και εξαιτίας πως πλέον το άγχος βαραίνει στις πλάτες των γυναικών της ομάδας του Γιώργου Σιαμέτη.
Μέχρι το ημίχρονο του αγώνα, η δυσκολία δεν επαληθευόταν απλά, αλλά ήταν μια πραγματικότητα, που την κατέγραφε ο πίνακας. Ο Άρης προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο και στο ημίχρονο, με τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC να διατηρεί, όμως, την επαφή με το σκορ και να μπαίνει στο δεύτερο μέρος αποφασισμένος. Κάλυψε τη διαφορά, πήρε προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο και το διεύρυνε μέχρι το τέλος του ματς, πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη στο κατάμεστο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο.
Με αυτή τη νίκη, μένουν δύο βήματα για να εξασφαλίσει τη συμμετοχή στο μπαράζ της ανόδου. Ο επόμενος αγώνας κόντρα στην ομάδα του Νέου Ρυσίου είναι εξαιρετικά κρίσιμος, καθώς οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στη 2η θέση και όποια πάρει τη νίκη, θα εξασφαλίσει λογικά και τη συμμετοχή στο μπαράζ.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η νίκη αφιερώθηκε στον πιστό φίλαθλο της ομάδας Γιώργο Ματαρά, με την ευχή να επιστρέψει σύντομα στην κερκίδα γερός και δυνατός.
Δεκάλεπτα:13-18, 26-29, 39-35, 57-48
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Σιαμέτης): Ντόκου 18(6), Χήτα 1, Σαρηγιαννίδου 20(1), Χρηστάκη, Μεντεσίδου 2, Ξανθοπούλου 1, Διαμαντοπούλου, Ντάλα 9, Μπουκουβάλα 6.
ΑΡΗΣ (Συρόπουλος): Γράψα 14(2), Λάλου 3, Τζιαμπάζη, Παπαϊωάννου 10, Βεντούρα 19, Σακουλάκη 2, Βατσιτσίδου 2, Ευσταθίου.