Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησε ο Βίκος Φalcons

Στον τρίτο αγώνα στα Γιάννενα θα κριθεί η πρόκριση στην τελική φάση των πλέι οφ του 2ου ομίλου της National League 1 για τον Βίκο Φalcons, καθώς ηττήθηκε στο δεύτερο παιχνίδι από τα Τρίκαλα Basket με 74-68.

Αν και η ομάδα του Κώστα Δελέγκου είχε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο, η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική, καθώς δέχθηκε 25 πόντους και σημείωσε μόλις 14, με τους γηπεδούχους να κρατούν μέχρι τέλους το προβάδισμα και να ισοφαρίζουν σε 1-1.
Για την ομάδα των Ιωαννίνων πρώτος σκόρερ ήταν ο Ιβόσεφ με 20 πόντους, ενώ διψήφιος ήταν και ο Τσιλούλης με 11. Για τους νικητές από 17 πόντους σημείωσαν οι Βαβάτσικος και Αναγνωστόπουλος.
Στο άλλο παιχνίδι, ο Εθνικός Λιβαδειάς κέρδισε στην Αθήνα τη Νήαρ Ηστ με 67-73 και ισοφάρισε σε 1-1. Τα παιχνίδια Βίκος Φalcons – Τρίκαλα Basket και Εθνικός Λιβαδειάς – Νήαρ Ηστ θα γίνουν στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων και το κλειστό γυμναστήριο Διστόμου την Τετάρτη 24 Απριλίου, στις 5 το απόγευμα.
Τα δεκάλεπτα: 15-18, 34-36, 59-50, 74-68
Τρίκαλα Basket (Γιαπλές): Νέσης 15 (1), Τσιαβές 6, Βαβάτσικος 17 (3), Αργυρούλης 6, Αναγνωστόπουλος 17, Σιλάντι 6 (1), Κολότσιος 7 (2), Πρέκας, Μπουργάνος.
Βίκος Ιωαννίνων (Δελέγκος): Μαυρογιάννης 5, Πάτρας 8 (1), Τσιλούλης 11 (1), Χείλαρης 8 (2), Παπαδάκης 8 (1), Σπυριδονίδης 3, Ιβόσεφ 20, Αναγνωστάκης 5 (1), Τάταρης.