Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ – Κερδίζουν θέσεις στη βαθμολογία οι Μολοσσοί

Στην 6η θέση της βαθμολογίας της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ αναρριχήθηκαν οι Μολοσσοί μετά τη μεγάλη νίκη τους με σκορ 79-69 επί του Λέοντα Μεσολογγίου για την 21η αγωνιστική της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Η ομάδα του Κώστα Γεωργιάδη είχε από την αρχή τα ηνία στο σκορ και «κλείδωσε» ουσιαστικά τη νίκη στην τρίτη περίοδο, όταν προηγήθηκε με διαφορά 15 πόντων. Κορυφαίοι για τους Μολοσσούς οι Ζήσης με 27 πόντους και Χατζηαγοράκης με 20. Για τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντέκας με 29 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-32, 62-47, 79-69.
MetronGold Μολοσσοί (Γεωργιάδης): Βρασταμηνός, Χατζηαγοράκης 20(6), Παλιόγλου, Ζήσης 27(6), Μάκης 10, Γούλας 9, Μάστορας 9(1), Λάμπρου, Μελισσόβας 4.
Λέων Μεσολογγίου (Φαράντος): Τριπολίδης 12(2), Διαμαντόπουλος 4, Διώτης 6, Παύλου Αλ. 6, Ντέκας 29(1), Βεζύρης 7, Γρατσινόπουλος, Αλεξανδρόπουλος 4, Παύλου Αγ. 1.

Νίκη «χρυσάφι» για τον ΠΑΣ Γιάννινα

Βαθμολογική ανάσα πήρε ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος επικράτησε με 79-84 στην Κέρκυρα του Φαίακα και δημιούργησε μια διαφορά από τη ζώνη του υποβιβασμού. Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο, στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ και έφτασε στην πολύτιμη νίκη.
Χαρακτηριστικό για την ομάδα του Νίκου Πάνου ήταν η επιθετική πολυφωνία, με τον Σταμέλο να έχει 16 πόντους, τον Ράπτη 14, τον Τσιμπέρη 12, τον Λυγούρα 11 και τους Τσίρμπα Αναγνώστου και Μπουραντά από 10. Για τους γηπεδούχους από 21 πόντους σημείωσαν Μαγκανάς και Ούστογλου.
Τα δεκάλεπτα: 21-21, 41-42, 63-70, 79-84.
Φαίακας Κέρκυρας (Καραγιάννης): Αγιούς 13(1), Γιαννούλης, Γκιουλέας 8, Κακαρούγκας, Γραμμένος 7, Μοναστηριώτης, Ούστογλου 21, Θεόδοτος 7, Χατζηιωάννου 2, Μαγκανάς 21(1).
ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Φωτόπουλος 2, Κοτζαμάνης, Τσιμπέρης 12, Τσίρμπας-Αναγνώστου Δ. 10(2), Καρκαντέλος 1, Μπουραντάς 10, Λυγούρας 11, Γιαννόπουλος Π. 3, Γιαννόπουλος Λ., Σταμέλος 16(2), Κωνσταντούλας 5(1), Ράπτης 14.