ΑθλητικάΑίθουσα Σύνταξης

Λύγισε στην παράταση το IBC

Μια μεγάλη ευκαιρία να πάρει μια σημαντική νίκη και δύο υπερπολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια για την παραμονή στη National League 2 έχασε το IBC, που ηττήθηκε με 71-69 από τον Αστέρα Τέμενης, σε ένα παιχνίδι, που κρίθηκε στην παράταση.

Οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη μάχη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια αρκετές φορές. Η ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου προηγήθηκε με 58-56 22’’ πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, με το IBC να έχει χρόνο 12’’ για την τελευταία επίθεση, όμως το τρίποντο του Μάντζιου δε βρήκε στόχο.
Μεγάλη μάχη έδωσαν οι ομάδες και στο έξτρα πεντάλεπτο, με το IBC να βρίσκει απαντήσεις κάθε φορά που οι γηπεδούχοι έπαιρναν κεφάλι στο σκορ. Το παιχνίδι κρίθηκε σε ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ και στις ελεύθερες βολές, με τον καλύτερο παίκτη της ομάδας των Ιωαννίνων Radivojevic να αποδεικνύεται μοιραίος, αστοχώντας στη μία από τις δύο ελεύθερες βολές, με τις οποίες θα έφερνε το παιχνίδι ξανά σε ισορροπία7’’ πριν τη λήξη της παράτασης.
Πρώτος σκόρερ για το IBC, που γνώρισε τη 12η ήττα του στο πρωτάθλημα, ο Radivojevic με 16 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Τσιγγενόπουλος και Μάντζιος, που σημείωσαν από 12 πόντους. Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Βουρνάς με 23 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 17-11, 27-25, 45-44, 58-58 (κ.α.), 71-69 (παρ.).
Αστέρας Τέμενης (Ξενούλης): Σακελλαρόπουλος 3(1), Βουρνάς 23(1), Μπίρμπας 16(2), Petrovic 5, Σταθακόπουλος 4, Δούβος, Τσουλέας, Γκάτζιος 12, Καραγγελής 8(2).
IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας): Πολύζος 6(2), Radivojevic 16(2), Μάντζιος 12(2), Χίντζιος 1, Γκουντουβάς 8, Δάσκαλος 3(1), Μπαρτζώκας 2, Πετσίτης 9(1), Τσιγγενόπουλος 12(1).

Ένα ημίχρονο άντεξε ο ΑΓΣΙ

Για ένα ημίχρονο ήταν ανταγωνιστικός ο ΑΓΣ Ιωαννίνων κόντρα στη Δόξα Πύρρου Άρτας, η οποία έφυγε νικήτρια με 66-88 από το Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.
Η ομάδα του Παναγιώτη Ασπρούδη μπήκε καλύτερα στο παρκέ και είχε το προβάδισμα μέχρι τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους φιλοξενούμενους να προσπερνούν και να προηγούνται με +7 στο ημίχρονο. Η Δόξα Πύρρου Άρτας ανέβασε στροφές στην τρίτη περίοδο, χτίζοντας μια μη αναστρέψιμη διαφορά, με το τελευταίο δεκάλεπτο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.
Κορυφαίος για τον ΑΓΣΙ ο Τσατάλας, που στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση σημείωσε 20 πόντους, ενώ καλό παιχνίδι έκανε και ο Ντούμας με 17. Για τους νικητές Μπάλλας με 17 πόντους και Ilic με 16 ήταν οι διακριθέντες.
Τα δεκάλεπτα: 25-19, 38-45, 51-68, 66-88.
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης-Συνοδινός): Τουλιάς 2, Ματσάγγας 5, Παδιός, Τσατάλας 20(2), Κοντός, Ντούμας 17, Μακρής, Θεοδωρόπουλος 8, Μαγκλάρας 9(1), Τσόλης Ν. 2, Τσώλης Γ. 3(1).
Δόξα Πύρρου Άρτας (Μάνθας): Ιωαννίδης, Γυφτοκώστας, Ξιούρας 10(2), Πρίφτι 8(2), Μπαρτζώκας 4, Δόνος 12(1), Μπακάλης, Μπάλλας 17(1), Θώδης 10, Ilic 16(1), Μουκάι 3(1), Σταυρόπουλος 8(2).