Δεδομένη η πρωτιά για τον Βίκος Φalcons

Το προτελευταίο βήμα για την κατάκτηση της 1ης θέσης στην κανονική περίοδο, στον 2ο όμιλο της National League 1, έκανε ο Βίκος Φalcons, επικρατώντας στον Βόλο της τοπικής Νίκης με σκορ 45-76.

Πλέον εκκρεμεί το παιχνίδι με τον ουραγό Πρωτέα Γρεβενών, καθώς στην τελευταία αγωνιστική ο Βίκος θα κάνει το ρεπό του. Με νίκη και σε αυτό το παιχνίδι θα εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρωτιά, μπαίνοντας με πλεονέκτημα στα πλέι οφ ανόδου.
Η ομάδα του Κώστα Δελέγκου μπήκε από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι και με κύριο όπλο την αμυντική λειτουργία, έχτισε γρήγορα μια διαφορά. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Ο Βίκος Φalcons συνέχισε να παίζει σε υψηλό τέμπο και η διαφορά έφτασε στο +31 στο τέλος του αγώνα.
Με οδηγό την εξαιρετική άμυνα και τη συγκέντρωση στο πλάνο ο Vikos Φalcons πέρασε σα σίφουνας από το Βόλο επικρατώντας της Νίκης με 76-45 και σε συνδυασμό με την ήττα των Τρικάλων Basket από τον Αίολο Αγυιάς στην Πάτρα βρίσκεται μία “ανάσα” από την κατάκτηση της 1ης θέσης στο 2ο όμιλο της στην κανονική περίοδο.
Πρώτος σκόρερ για την ομάδα των Ιωαννίνων ο Χείλαρης με 18 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Πάτρας με 12 και Τάταρης με 10. Για τη Νίκη Βόλου 11 σημείωσε ο Κωστούλας και 10 ο Βλαχογιάννης.
Δεκάλεπτα: 9-17, 15-36, 29-57, 45-76
Νίκη Βόλου (Γκουγκουτούδης): Κουτίνας 4 (1), Σουκέρας 8, Βρέττας, Κωστούλας 11 (1), Κρίπτσι 3, Γυφτάκης 2, Βλαχογιάννης 10, Στύλας, Μισαηλίδης 5, Μπουντούρης, Σαββίδης 2.
Βίκος Φalcons (Δελέγκος): Μαυρογιάννης 9, Τσιλούλης 4, Χείλαρης 18 (1), Τάταρης 10 (1), Ιβόσεφ 2, Παπαδάκης 5(1), Σπυριδωνίδης 9 (1), Αναγνωστάκης 4 (1), Πάτρας 12, Μόρας 3 (1).