Εύκολη επικράτηση του ΠΑΣ Γιάννινα WBC επί του Ηρακλή

Μία ακόμη νίκη, η οποία ήρθε χωρίς δυσκολία, πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC, επικρατώντας με σκορ 73-66 του Ηρακλή, σε παιχνίδι για τη 18η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Αν και ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε αρχικά να πάρει προβάδισμα, από τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου η ομάδα του Μάριου Μιχαήλ άρχισε να ανεβάζει στροφές και έκλεισε το ημίχρονο στο +8. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ είχε τον έλεγχο του αγώνα, διατηρώντας μια σταθερή διαφορά, η τιμή της οποία ανέβηκε στο τέλος, με τον κόουτς της ομάδας να δίνει χρόνο συμμετοχής και στις νεαρές Κωνσταντάρα και Παπανικολάου.
Κορυφαία για τον ΠΑΣ Γιάννινα και σε αυτό το παιχνίδι η Ντίνα Σαρηγιαννίδου με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, έχοντας άξια συμπαραστάτη τις Wilkinson με 13, Πηλακούτα με 12 και Μαρίνη με 11 πόντους. Για τις φιλοξενούμενες ξεχώρισαν η πρώην του ΠΑΣ Γιάννινα Ισμήνη Πράπα και η Γιαννούδη, που σημείωσαν από 14 πόντους.
Αυτή ήταν η 7η νίκη για την ομάδα των Ιωαννίνων, που εδραιώθηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας.
Δεκάλεπτα: 15-16, 37-29, 51-41, 73-56
ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχαήλ): Ξανθοπούλου, Δαμουλάκη 7(1). Μάρκοβιτς 5(1), Πηλακούτα 12, Σαρηγιαννίδου 17, Μαρίνη 11, Κωνσταντάρα 3, Παπανικολάου 2, Γουίλκινσον 13(1), Άσμπερι 3.
Ηρακλής (Πολυμένης): Μανούση, Αυτζή 9(1), Παπά 1, Γιαννούδη 14(3), Παπαροϊδάμη, Πράπα 14, Πατούνη, Γεροστέργιου 8(1), Ουζούνη, Στέφενς 10.