Α΄ΕΣΚΑΒΔΕ – Νίκη «χρυσάφι» για τον ΠΑΣ Γιάννινα επί του Πύρρου Αρταίων

Ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή στην Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ έκανε ο ΠΑΣ Γιάννινα, με τη νίκη του με 53-65 στην Άρτα επί του τοπικού Πύρρου, του οποίου είχε επικρατήσει και στο πρώτο παιχνίδι στα Γιάννενα.

Η ομάδα του Πάνου πήρε τα ηνία στο σκορ από το δεύτερο δεκάλεπτο και έμεινε μπροστά μέχρι το τέλος. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΣ ο Μπουραντάς με 13 πόντους, ενώ από τον Πύρρο ο Δημητρίου πέτυχε 24 πόντους, σχεδόν τους μισούς της ομάδας του.
Τα δεκάλεπτα: 15-13, 30-39, 37-44, 53-65.
Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Παπακίτσος, Γκούντας 3, Ζήσης 3(1), Παπαρούνης, Χρύσης 4, Γιαννάκης, Αναγνώστου 7(1), Κατσαούνος 8(2), Χαβέλας 4, Δημητρίου 24(3), Χρήστου, Κοντός.
ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Φωτόπουλος, Σκούρτης, Τσιμπέρης 7, Τσίρμπας-Αναγνώστου Δ. 6, Κοτζαμάνης 3, Μπουραντάς 13(2), Λυγούρας 5, Γιαννόπουλος Π. 9, Γιαννόπουλος Λ., Σταμέλος 9, Κωνσταντούλας 6, Ράπτης 7.

Άργησαν να μπουν στο παιχνίδι οι Μολοσσοί

Το κακό ξεκίνημα πλήρωσαν οι Μολοσσοί κόντρα στον Κρόνο Αγρινίου, που πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με σκορ 55-71 στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.
Στην πρώτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έχτισαν μια διαφορά 18 πόντων, με την ομάδα του Κώστα Γεωργιάδη να πετυχαίνει μόλις έξι πόντους. Οι Μολοσσοί μπήκαν από τη δεύτερη περίοδο στο παιχνίδι, ωστόσο, όσο κι αν προσπάθησαν, δεν κατάφεραν να μειώσουν κάτω από τους οκτώ πόντους, με την τιμή της διαφοράς να αυξάνει προς το τέλος του αγώνα. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα των Ιωαννίνων ο Ζήσης με 23 πόντους, ενώ για τους νικητές καλύτεροι ήταν οι Κόκκιος με 22 πόντους και Γκριζης με 19.
Τα δεκάλεπτα: 6-24, 31-41, 43-54, 55-71.
MetronGold Μολοσσοί (Γεωργιάδης): Βρασταμηνός 7(1), Κόρδας, Χατζηαγοράκης 9(3), Ζήσης 23(4), Καλπατσίδης, Μάκης 8, Μάστορας, Λάμπρου 8, Μελισσόβας.
Κρόνος Αγρινίου (Μπουρνάζος-Παπάθανασόπουλος): Κόκκιος 22(2), Παπαθανασόπουλος Δ. 12(1), Παπαθανασόπουλος Α. 3(1), Πάγιας, Παπαθανασόπουλος Ι. 4, Κατερινόπουλος 11(3), Γκριζής 19(2), Τσέπας.