Πάτησε κορυφή ο Βίκος με την 7η νίκη στο πρωτάθλημα

Μια καλή προπόνηση για τη δύσκολη συνέχεια ήταν για τον Βίκο Ιωαννίνων το παιχνίδι με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων, τον οποίο συνέτριψε με σκορ 119-76, για την 9η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Εξ αρχής ήταν γνωστό ότι η δυναμικότητα των δύο ομάδων είναι τέτοια που δεν αφήνει περιθώρια για τον νικητή, κάτι που αποδείχθηκε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο ΑΓΣΙ κατάφερε να σταθεί αξιοπρεπώς μέχρι το ημίχρονο, ωστόσο η ψαλίδα της διαφοράς ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου, με τους δύο προπονητές να δίνουν αρκετό χρόνο συμμετοχής στους μικρότερους ηλικιακά παίκτες στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Η νίκη αυτή φέρνει την ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, με συγκάτοικους τον Έσπερο Λαμίας, που ηττήθηκε στη Βέροια από τον τοπικό Φίλιππο, ο οποίος επίσης πάτησε κορυφή -με ένα παιχνίδι περισσότερο όμως, και τα Τρίκαλα Basket, που συνέχισαν νικηφόρα.
Επόμενο παιχνίδι για τον Βίκο στον Βόλο κόντρα στη Νίκη, ενώ την πρώτη του νίκη θα ψάξει ο ΑΓΣΙ κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου, που επίσης μετρά ένα σερί επτά αρνητικών αποτελεσμάτων.
Τα δεκάλεπτα: 25-17, 53-38, 90-54, 119-76.
Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος-Καΐκας): Αποστόλου 7(1), Αναγνωστάκης 20(4), Μαυρογιάννης 11(2), Ιωαννίδης 12, Τσιλούλης 20(3), Πάτρας 4, Δήμος 8, Αντωνίου 7, Καλαμπάκας 17(1), Λαμπρόπουλος 6, Βαράκας 7(1).
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Στεφάνου 10(3), Κοντός, Κολότσιος 17(5), Τσατάλας 23(3), Ζαφειρούδης 11(2), Τριπολίδης 11(1), Τσόλης 4, Ντούτσης.