Exif_JPEG_420

Δεν μπόρεσαν να σταματήσουν το σερί του Ιόνιου οι Μολοσσοί

Ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο ήταν οι Μολοσσοί κόντρα στον Ιόνιο, ο οποίος έφυγε νικητής από το Νέο Κλειστό Γυμναστήριο, επικρατώντας με 77-88 και παραμένοντας αήττητος στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Η ομάδα της Κέρκυρας πήρε προβάδισμα στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να διατηρούν επαφή με το σκορ μέχρι και το ημίχρονο. Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο ο Ιόνιος ανέβασε στροφές και με πολλά εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό ανέβασε τη διαφορά στους 22 πόντους. Αν και η ομάδα των Ιωαννίνων έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να μειώσει μέχρι και τους 10 πόντους, δεν υπήρχε χρόνος και ενέργεια για κάτι περισσότερο. Μαγκανάς με 23 πόντους, Μπακιρτζής με 20 και Νεδέλκος με 18 οι καλύτεροι των νικητών, ενώ για τους Μολοσσούς κορυφαίος ήταν ο Μάκης με 20 πόντους, ο Ζήσης σημείωσε 17 με κακά ποσοστά, όμως, ενώ πολλές υποσχέσεις άφησε ο Χατζηαγοράκης, που σημείωσε 11 πόντους με τρία τρίποντα το διάστημα που αγωνίστηκε.
Τα δεκάλεπτα: 14-22, 34-41, 48-70, 77-87.
Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Βρασταμηνός 3(1), Κόρδας 6(2), Πολύζος 5(1), Κουλουμπής 6(2), Ζήσης 17(3), Χατζηαγοράκης 11(3), Μπάρπας 4, Μάκης 20(2), Σιδηρόπουλος 3(1), Μάστορας 2, Σχίζας, Λάμπρου.
Ιόνιος (Μακρής): Καϊσάκης, Νεδέλκος 18, Τσιτσές, Καϊτσιώτης 2, Θωμαΐδης 10, Γεωργακόπουλος 5(1), Μπακιρτζής 20, Σούκερας 4, Παπαδόπουλος, Μαγκανάς 23(2), Μασλαρινός 5(1).

Πολύτιμο «διπλό» για τον Θρύλο επί της Γ.Ε.Κ.

Ένα καθοριστικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία έκανε ο Θρύλος Ιωαννίνων, που επικράτησε με 59-67 της Γ.Ε.Κ. στο κλειστό γυμναστήριο της Ηγουμενίτσας.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τα όλα του, με τις δύο ομάδες να δείχνουν ισσοδύναμες και καμία να μην μπορεί να πάρει διαφορά μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου. Στα αξιοσημείωτα ότι ο Θρύλος είχε προβάδισμα ενός πόντου στο τέλος και των τριών πρώτων δεκαλέπτων. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Λευτέρη Κοσμά είχε λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης και έφτασε σε μια υπερπολύτιμη νίκη.
Διψήφιοι για την ομάδα των Ιωαννίνων οι Στύλος με 12, Φώτης με 11 και Ράπτης με 10 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους ο Καραγιάννης σημείωσε 14 και από 13 είχαν οι Μιχαήλ και Γαληνάκης.
Τα δεκάλεπτα: 22-23, 35-36, 48-49, 59-67.
Γ.Ε.Κ. (Αλεξίου): Ντρίτσος 4, Καραγιάννης 14(2), Τσενεμπής, Γαληνάκης 13(2), Σιμώτας 5, Παπαγκίκας 6, Μιχαήλ 13(1), Πάλλης, Γκιουλέας 4.
Θρύλος Ιωαννίνων (Κοσμάς): Τζίμας 5, Ιωαννίδης 9(2), Κυράννας 9, Στύλος 12(3), Ράπτης 10(1), Τουλιάς 2, Σκούμπος 6, Φώτης 11, Λυγούρας 3.