Ξανά σε ρηχά νερά ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC και νέα ήττα

Μία ακόμη ήττα γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC, αυτή τη φορά από τη Νίκη Λευκάδας, που επικράτησε με σκορ 70-61 στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων, σε παιχνίδι για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Αν και η ομάδα του Τζον Μαργαρίτη ξεκίνησε καλά και είχε ένα σταθερό προβάδισμα έως και τα μισά της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενες άρχισαν από εκείνο το σημείο να βρίσκουν ρυθμό και εκμεταλλευόμενες και τα λάθη των παικτριών του ΠΑΣ, προσπέρασαν στο σκορ. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την ομάδα των Ιωαννίνων, με τη Νίκη Λευκάδας να χτίζει μία διαφορά 15 πόντων με σερί 11-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Η διαφορά παρέμεινε πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα, αν και ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε μια επιθετική αναλαμπή στην τελευταία περίοδο μειώνοντας στους 7, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να πλησιάσει περισσότερο.
Για ένα ακόμη παιχνίδι καθοριστικό ρόλο έπαιξαν τα πολλά λάθη, με τον ΠΑΣ να υποπίπτει σε 19 συνολικά έναντι 7 των φιλοξενούμενων, ενώ απογοητευτικά ήταν και τα ποσοστά στην επίθεση.
Κορυφαίες για τις νικήτριες η Heard με 17 πόντους, η O’ Connor με 15 και η Ντάλα με 14. Από τον ΠΑΣ ξεχώρισαν η Μαρίνη με 16 πόντους και η Σαρηγιαννίδου με 13, ενώ δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα η Ewodo, η Effa και η Briggs. Από τη Νίκη Λευκάδας και η Carey 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 8 κλεψίματα και 4 ασίστ.
Τα δεκάλεπτα: 18-15, 32-36, 40-53, 61-70
ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης): Μπριγκς 9 (19ρ.), Σαρηγιαννίδου 13(3), Μαρίνη 16(2), Καλαμπάκου, Τζήμου 2, Έφα 10 (12ρ.), Εβόντο 11(1).
Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη 9(1), Οκόνορ 15 (9ρ.), Ντάλα 14(4), Φουράκη 3, Τραγουστή, Χερντ 17(1τρ., 6ασ.), Κάρεϊ 12 (10ρ., 8κλ.).