Υποτάχθηκε στον πρωτοπόρο Ερμή Σχηματαρίου ο ΑΓΣΙ

Στην ανωτερότητα του πρωτοπόρου του 3ου ομίλου της Β’ Εθνικής κατηγορίας υποτάχθηκε ο ΑΓΣ Ιωαννίνων, ο οποίος ηττήθηκε με 100-84 στο Σχηματάρι από τον τοπικό Ερμή, σε παιχνίδι για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Νίκου Οικονόμου έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί των έξι παιχνιδιών των Γιαννιωτών, που στερήθηκαν των υπηρεσιών του Δημήτρη Μάντζιου, ενώ με πρόβλημα αγωνίστηκε ο Γυφτάκης. Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά από την πρώτη περίοδο, ενώ στο ημίχρονο η διαφορά έφτασε στο +24, με τους παίκτες του Σοφοκλή Τσουκανέλη να αδυνατούν να περιορίσουν τους παίκτες του Ερμή Σχηματαρίου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο ΑΓΣΙ και μείωσε στους 18, ενώ στις αρχές της τελευταίας περιόδου κατάφερε να κατεβάσει σε μονοψήφιο νούμερο την τιμή της διαφοράς. Ο Ερμής, ωστόσο, αντέδρασε και ανέβασε ξανά στροφές με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να ακολουθήσουν.
Κορυφαίος για την ομάδα των Ιωαννίνων ο Χριστόφορος Βαγγέλης με 20 πόντους. 19 σημείωσε ο Μάρκος Ψάλτου, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Γυφτάκης με 13, Νικολόπουλος με 12 και Ιωαννίδης με 10.
Τα δεκάλεπτα: 28-14, 61-37, 75-57, 100-84
Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου-Γιαννακόπουλος): Κυριακόπουλος 23(5), Μπόρσης, Δουρούκης 5(1), Ζαρμακούπης 17(1), Χατζηγιαννάκης, Καλημέρης 10, Βεσκούκης 25(4), Καρακωνσταντάκης 15(3), Χάλιος, Δημητριάδης 2, Μπακέας 3(1), Ζορμπάνος.
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης-Καννής): Νικολόπουλος 12(2), Γυφτάκης 13(2), Γκατζέλης 1, Καννής 7(1), Μυλώνης 2, Βαγγέλης 20, Ιωαννίδης 10(3), Παππάς, Ψάλτου 19.

Φωνάζει για τη διαιτησία το IBC

Τη δυνατότητα να διεκδικήσει μια νίκη, που θα σήμαινε τη… μισή παραμονή στην κατηγορία, στέρησαν οι διαιτητές από το IBC, κλείνοντας τα μάτια σε ένα οφθαλμοφανέστατο φάουλ σε εύστοχο σουτ τριών πόντων, στην εκπνοή σχεδόν του αγώνα με τους Ίκαρους Τρικάλων και ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά μόλις με έναν πόντο.
Το τελικό 76-78 αφήνει με πολλά παράπονα την ομάδα των Ιωαννίνων, που ψάχνει τουλάχιστον μία νίκη στα εναπομείναντα παιχνίδια, μετά τη νίκη του Ολυμπιακού Βόλου επί του Έσπερου Λαμίας.
Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν από την αρχή μπροστά στο σκορ και αρχές της δεύτερης περιόδου κατάφεραν να εδραιώσουν μια διψήφια διαφορά. Οι παίκτες του Γιάννη Παπαδόπουλου δεν το έβαλαν, ωστόσο, κάτω και στην τέταρτη περίοδο έδωσαν μεγάλη μάχη και κατάφεραν να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της νίκης. Και ενδεχομένως να το είχαν καταφέρει αν οι διαιτητές σφύριζαν φάουλ στο εύστοχο τρίποντο του Ξιούρα λίγο πριν το φινάλε, καθώς το παιχνίδι θα μπορούσε να οδηγηθεί στην παράταση, όπου όλα ήταν ανοιχτά. Το επιθετικό βάρος για την ομάδα των Ιωαννίνων σήκωσαν οι Τσατάλας με 22 πόντους και Πάντσιος με 21, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Ξιούρας με 11 και Μπαρτζώκας με 10.
Επόμενο παιχνίδι για το IBC το εξ’ αναβολής με τον Έσπερο Λαμίας την Τετάρτη 6 Απριλίου, στις 5 το απόγευμα, στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο, ενώ ακολουθεί ο αγώνας με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων για την 23η αγωνιστική.
Τα δεκάλεπτα: 14-20, 29-47, 47-59, 76-78.
IBC (Παπαδόπουλος-Χαντέλης): Τσατάλας 22(1), Καραμπίνης 3, Κωνσταντινίδης 6, Πάντσιος 21(6), Ξιούρας 11(2), Σφουγγάρης 3(1), Μπαρτζώκας 10.
Ίκαροι Τρικάλων (Γιασσάρης): Τσιαβές 4, Παπαχρήστος 17(3), Κατσαρές 5, Κάδρας 10, Παρδακάς 17(4), Μπουργανός 11(1), Τριανταφύλλου, Αμβράζης 14.

Γ’ Εθνική – Νίκη διά περιπάτου για τον Βίκο Σπάρτακο

«Περίπατο» έκανε ο Βίκος Σπάρτακος κόντρα στον Γ.Σ. Αγριάς, του οποίου επικράτησε εκτός έδρας με 51-74, σε παιχνίδι για την προτελευταία αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής.
Η ομάδα των Ιωαννίνων έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της και είχε ήδη διαφορά 17 πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να σημειώσουν μόλις δύο πόντους. Η τιμή της διαφοράς συνέχισε να ανεβαίνει, φτάνοντας στο +23 στο ημίχρονο, με τις δύο τελευταίες περιόδους να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Αυτή ήταν η 16η νίκη σε 17 παιχνίδια για την ομάδα του Νίκου Ρήγγα, που ολοκληρώνει την επόμενη Κυριακή τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις με το εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Νίκαια Λάρισας.
Διψήφιοι για την ομάδα των Ιωαννίνων, σε ένα παιχνίδι που και οι 12 παίκτες χρήστηκαν σκόρερ, οι Αναγνωστάκης και Καστανιώτης, που σημείωσαν από 13 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 2-19, 22-45, 40-58, 51-74.
Γ.Σ. Αγριάς (Γκουγκουτούδης-Στρατίτης): Κουρατίδης 3(1), Αρχοντής, Καραμανλής 9(1), Σακκάς, Σταυροθεόδωρος 2, Διγενής 14(2), Κοϊτσάνος 4, Φιλίππου 2, Ρόσσιος 2, Αμπάρης 8, Σκαμαγκάς 5(1), Χαρχαρής 2.
Βίκος Σπάρτακος (Ρήγγας-Καΐκας): Νταβουλτζόπουλος 5, Κολότσιος 5(1), Αναγνωστάκης 13(3), Καστανιώτης 13, Ιωακειμίδης 9(1), Λαμπρόπουλος 4, Αγγελόπουλος 9(3), Θώδης 6, Κύρκος 4, Πρεμέτης 4, Βαράκας, Δήμος 2.

Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ – Δεν «έσπασαν» την έδρα της Δόξας Πύρρου Άρτας οι Μολοσσοί

Την ήττα με 91-79 γνώρισαν οι Μολοσσοί στην Άρτα από την τοπική Δόξα Πύρρου,  που έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών των πλέι οφ ανόδου στη Γ’ Εθνική κατηγορία. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να προηγηθούν με 22 πόντους στο ημίχρονο. Η ομάδα των Ιωαννίνων προσπάθησε να μπει ξανά στο παιχνίδι, χωρίς ωστόσο η Δόξα Πύρρου να αισθανθεί ιδιαίτερη πίεση σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Για τους Μολοσσούς ο Δημήτρης Ζήσης σημείωσε 35 πόντους με έξι τρίποντα, έχοντας συμπαραστάτες του στην επίθεση τους Μάκη με 16 και Ζώτο με 12. Επόμενο παιχνίδι στα Γιάννενα το ερχόμενο Σάββατο.
Τα δεκάλεπτα: 23-14, 54-32, 69-56, 91-79.
Δόξα Πύρρου Άρτας (Κιφοκέρης): Πετρέκας, Γυφτοκώστας 24(2), Νίκας 15(2), Μουκάι 7(1), Βάσιος 2, Βασιλείου, Γεωργάκης 5, Ξυλογιάννης, Μάνθας 10(2), Βασιλειάδης, Μπάλλας 28(1).
Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Καλούπτσογλου, Κόρδας, Σιδηρόπουλος 3(1), Κακατσίδης 6, Ζήσης 35(6), Ζώτος 12, Πατραμάνης, Μάκης 16(1), Μάστορας, Ιωάννου 7(1), Γκρεκός.
Στον άλλο ημιτελικό, η Παραμυθιά επικράτησε στην έδρα της με 78-70 του Π.Α.Σ. Ναυπάκτου, κάνοντας το 1-0 στη σειρά.