Ήττα στο νήμα, τελευταία θέση, αλλά ξανά στην Α1 ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC

Με ήττα ολοκλήρωσε τη φετινή σεζόν στην Α1 Γυναικών ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC, ο οποίος, με 19 βαθμούς, έμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, χωρίς ωστόσο να υποβιβάζεται.

Στην Α2 έχει υποβιβαστεί ο Σπόρτιγκ που είχε αποχωρήσει από το πρωτάθλημα, ενώ τη νέα σεζόν, σε πρωτάθλημα 12 ομάδων, θα υπάρχουν τρεις νέες ομάδες που θα έλθουν από την Α2 κατηγορία.
Ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC ηττήθηκε με σκορ 69-70 από τις Εσπερίδες Καλλιθέας, σε ένα παιχνίδι που λίγο έλειψε να έρθουν τα πάνω κάτω στην τελευταία περίοδο. Οι φιλοξενούμενες, που είχαν ήδη εξασφαλίσει την 3η θέση στη βαθμολογία, κατάφεραν από την αρχή να πάρουν προβάδισμα και στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ανέβασαν την τιμή της διαφοράς στους 14 πόντους. Όμως, οι παίκτριες του Χάρη Γούλα δεν κατέθεσαν τα όπλα και, πραγματοποιώντας ένα απίστευτο comeback στην τελευταία περίοδο, ισοφάρισαν με σερί 14-0 σε 61-61, διεκδικώντας επί ίσοις όροις τη νίκη. Στην τελευταία φάση η Ντίνα Σαρηγιαννίδου ήταν εύστοχη στο σουτ που επιχείρησε με το σκορ στο 67-70, όμως, όπως αποφάνθηκαν οι διαιτητές, πατούσε τη γραμμή του τριπόντου, με αποτέλεσμα το καλάθι να μετρήσει ως δίποντο και έτσι να διαμορφωθεί το τελικό 69-70. Τρομερό double double είχε η Samantha Cooper με 19 πόντους και 25 ριμπάουντ, 14 σημείωσε η Ντίνα Σαρηγιαννίδου (οι 7 στο τελευταίο δεκάλεπτο), 13 η Ασπασία Καλαμπάκου (οι 8 στο τελευταίο δεκάλεπτο), 13 η Isabella Slim μαζί με 10 ριμπάουντ και 10 η Κατερίνα Μαρίνη.
Δεκάλεπτα: 14-20, 34-42, 47-61, 69-70
ΠΑΣ Γιάννινα (Γούλας): Μπλάσιερ, Χούλη, Σαρηγιαννίδου 12(2), Καλαμπάκου 15(3), Κούπερ 19(2), Χρηστάκη, Σλιμ 13(1), Παπαδοπούλου, Μαρίνη 10(1).
Εσπερίδες Καλλιθέας (Νανάκος): Καμμένου 18(6), Γασπαράτου 2, Λουκάτου 3, Πότερ 24, Μπενέκη 6, Ζούμπατς, Βιντσιλαίου 2, Κασάπογλου 5(1), Μπάραμαν 10.