Επέστρεψε στις νίκες ο ΑΓΣ Ιωαννίνων

Στις καλές εμφανίσεις και στις νίκες επέστρεψε ο ΑΓΣ Ιωαννίνων, που επικράτησε με σκορ 85-77 του Πρωτέα Γρεβενών στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο, σε παιχνίδι για τη 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Αν και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με 12 πόντους διαφορά στις αρχές της δεύτερης περιόδου, η ομάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη κατάφερε να καλύψει τη διαφορά και το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες.
Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στον ΑΓΣΙ, που κατάφερε να πάρει αυτός τα ηνία του σκορ, όμως ο Πρωτέας, παίζοντας άμυνα ζώνης, προηγήθηκε εκ νέου στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Ωστόσο. Η ομάδα των Ιωαννίνων προσαρμόστηκε στα νέα δεδομένα, βρήκε ξανά λύσεις στην επίθεση και με διαδοχικά τρίποντα έριξε στο καναβάτσο το αξιόμαχο σύνολο των Γρεβενών.
Στα αξιοσημείωτα ότι ο Τσουκανέλης χρησιμοποίησε μόνο επτά παίκτες, με τους πέντε βασικούς να πετυχαίνουν τους 83 από τους 85 πόντους της ομάδας τους. Πρώτος σκόρερ ο Καννής με 22 πόντους και τον ακολούθησαν οι Νικολόπουλος με 20, Μάντζιος με 16, Ψάλτου με 13 και Γυφτάκης με 12. Αυτή ήταν η 8η νίκη για τον ΑΓΣΙ, που στην επόμενη αγωνιστική υποδέχεται την ουραγό Μελίκη.
Τα δεκάλεπτα:16-25, 40-40, 59-54, 85-77.
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Νικολόπουλος 20(5), Γυφτάκης 12(2), Καννής 22(2), Βαγγέλης 2, Ιωαννίδης, Μάντζιος 16(2), Ψάλτου 13.
Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Τζιουβάρας 3, Γρίψιος 6(2), Κλωνάρας 13(1), Παλάσκας 18(5), Παπαδόπουλος 15, Σιπητάνος 4, Κωνσταντίνου 11(3), Μπόζιαρης 5(1), Μαλιούρας 2, Κυράτζης.

Το πάλεψε όσο μπορούσε το IBC

Ανταγωνιστικό ήταν το IBC κόντρα στον πρωτοπόρο Ερμή Σχηματαρίου, ωστόσο δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα, που τον κρατά στη ζώνη του υποβιβασμού. Η ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου, που ταξίδεψε στο Σχηματάρι χωρίς τους Άκη Καραμπίνη και Γιώργο Ξιούρα, κατάφερε να είναι σε επαφή με το σκορ έως και το 36’, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα σταθερό προβάδισμα λίγων πόντων, αλλά να μην καταφέρνουν να ξεφύγουν στο σκορ. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά ανέβασαν την απόδοσή τους, το IBC δεν μπόρεσε να ακολουθήσει και ήρθε η επικράτηση του Ερμή με 87-71.
Μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Παναγιώτης Τσατάλας με 32 πόντους, έχοντας συμπαραστάτες στην επίθεση τους Κωνσταντινίδη με 12 και Σπηλιόπουλο με 11 πόντους. Επόμενο παιχνίδι ξανά εκτός έδρας, με αντίπαλο τον Πρωτέα Γρεβενών.
Τα δεκάλεπτα: 25-15, 41-37, 62-57, 87-71.
Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Κυριακόπουλος 19(5), Ζαρμακούπης 17(1), Καλημέρης 11, Καρακωνσταντάκης 17(3), Δημητριάδης 11(1), Βεσκούκης 4, Μπακέας 3(1), Δουρούκης 2, Κακατσάνης 3.
IBC (Παπαδόπουλος-Χαντέλης): Τσατάλας 32(1), Κωνσταντινίδης 12, Σπηλιόπουλος 11(2), Σφουγγάρης 5, Πάντσιος 4, Μπαρτζώκας 4, Σωτηρίου 3, Βρασταμηνός, Χατζηαγοράκης, Μαγκλάρας.

Χωρίς αντίπαλο συνεχίζει ο Βίκος Σπάρτακος

Κανένας αντίπαλος δε δείχνει ικανός να σταματήσει την αήττητη πορεία του Βίκος Σπάρτακος προς την άνοδο στη Β’ Εθνική κατηγορία, με την ομάδα του Νίκου Ρήγγα να πανηγυρίζει τη 12η νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια.
Τελευταίο «θύμα» της ο Γ.Σ. Αμπελώνα, του οποίου επικράτησε με 88-64, αν και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να καλύψουν γρήγορα τη διαφορά με την οποία βρέθηκαν πίσω στο ξεκίνημα του αγώνα και στο ημίχρονο ο Βίκος Σπάρτακος προηγούνταν μόλις με ένα πόντο. Από το τρίτο δεκάλεπτο, όμως, η ομάδα των Ιωαννίνων ανέβασε στροφές και έφτασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, πανηγυρίζοντας ένα ακόμη ροζ φύλλο αγώνα. Πρώτος σκόρερ ο Γιάννης Αναγνωστάκης με 22 πόντους, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Γιάννη Αγγελόπουλο με 19 και Σίμο Ιωακειμίδη με 18.
Επόμενο παιχνίδι για τον Βίκο Σπάρτακο το Σάββατο 26 Φεβρουαρίου με αντίπαλο την Αναγέννηση Λαμίας, την οποία θα υποδεχθεί στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο, καθώς στο κλειστό της Λιμνοπούλας θα φιλοξενηθεί το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Τάεκβοντο.
Τα δεκάλεπτα: 20-12, 31-32, 52-65, 64-88.
Γ.Σ. Αμπελώνα (Γιαννόπουλος): Μπαμπανάτσας 2, Μπεχλιβάνος 2, Γιώτης 9, Τεκούσης, Καραγιάννης, Κοτσώνας, Τσιούλκας 14, Βλησσαρούλης, Καράτζιος 4, Γκιουλέκας 16(2), Αποστολάκης 14, Παλάσκας 3(1).
Βίκος Σπάρτακος (Ρήγγας – Καΐκας): Πρεμέτης 2, Νταβουλτζόπουλος 2, Κολότσιος 6(1), Αναγνωστάκης 22(3), Λαμπρόπουλος 6, Ιωακειμίδης 18(3), Βαράκας, Καστανιώτης, Σταυρόπουλος 5(1), Αγγελόπουλος 19(5), Δήμος 2, Θώδης 6.

Όσο κερδίζουν, ελπίζουν οι Μολοσσοί

Την προσπάθειά τους για την κατάληψη της μίας από τις δύο πρώτες θέσεις, που οδηγούν στα πλέι οφ ανόδου στη Γ’ Εθνική, συνεχίζουν οι Μολοσσοί, που μετά τη νίκη τους επί του Κερκυραϊκού με 82-49, για τη 10η εξ αναβολής αγωνιστική της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ, βρίσκονται στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας όμως παιχνίδι περισσότερο.
Οι παίκτες των Χατζή-Μακρή, μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο, πάτησαν γκάζι στη δεύτερη περίοδο και έφτασαν τη διαφορά στους 21 πόντους. Η τιμή της διαφοράς έφτασε στο +31 στο τέλος της τρίτης περιόδου, με το προπονητικό δίδυμο των Μολοσσών να δίνει στη συνέχεια χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεσή τους. Κορυφαίοι για την ομάδα των Ιωαννίνων οι Δημήτρης Ζήσης με 31 πόντους και Σωτήρης Ζώτος με 20.
Τα δεκάλεπτα: 22-17, 47-26, 67-36, 82-49.
Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Παπαδούδης 3(1), Σιδηρόπουλος 3(1), Κακατσίδης 7(1), Ζήσης 31(7), Ζώτος 20(1), Πατραμάνης 4, Μάκης 2, Μάστορας 2, Ιωάννου 4, Καλούπτσογλου 4, Σχίζας 2.
Κερκυραϊκός (Γεωργίου): Ρουμελιώτης 2, Παπαβλασόπουλος 3(1), Πετρόπουλος, Σπίνουλας 12, Αλαμάνος, Βλασερός, Βασιάδης, Μπιζιάνης, Περούλης 23, Κόντης, Περατινός 8(2), Κουλούρης 1.

Ήττα για τον Θρύλο στην Κέρκυρα

Την ήττα με 76-63 γνώρισε ο Θρύλος Ιωαννίνων στην Κέρκυρα από τον τοπικό Φαίακα. Οι γηπεδούχοι ήθελαν περισσότερο τη νίκη και το έδειξαν στο παρκέ, αν και οι παίκτες των Ιωαννίνων ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Φαίακας κατάφερε να «χτίσει» μια μικρή διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφτασε σε μια υπερπολύτιμη γι’ αυτόν νίκη στην προσπάθεια παραμονής στην κατηγορία. Για τον Θρύλο ξεχώρισαν ο Κυράννας με 21 πόντους και ο Σκούμπος με 15.
Δεκάλεπτα: 20-18, 38-35, 57-54, 76-63.
Φαίακας Κέρκυρας (Δεσύλλας): Αγιούς 13(1), Σέκας, Γκέκος 18(1), Κρασακόπουλος 3, Στεμπάρι 17, Μουρμούρης 20(1), Τζιανούμης 5(1).
Θρύλος Ιωαννίνων (Κοσμάς): Βαρδής, Τζίμας, Παλιόγλου 5(1), Κυράννας 21(2), Νικολίτσας, Λυγούρας, Αρβανιτάκης 9, Σκούμπος 15(1), Στραγάλης 2, Φώτης 4, Βελογιάννης 7(1).

Εύκολη νίκη για τον Βίκος Α.Σ.Ι.

Από νωρίς «καθάρισε» το παιχνίδι κόντρα στον Πήγασο Ηλιοβουνίων ο Βίκος Α.Σ.Ι., που επικράτησε με σκορ 78-42. Η ομάδα των Καΐκα – Ρήγγα πήρε διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο και συνέχισε να τη διευρύνει μέχρι και τη λήξη του παιχνιδιού. Πρώτος σκόρερ ο πολύπειρος Πανταζής με 19 και ακολούθησαν οι Παπαγεωργίου και Κωνσταντούλας με 14, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Περτζεμλίδης και Τούλιας με 11.
Τα δεκάλεπτα: 22-8, 38-18, 59-28, 78-42.
Βίκος Α.Σ.Ι. (Καΐκας-Ρήγγας): Κοκοτός 2, Παπαγεωργίου 14, Τσαπρούνης 5, Περτζεμλίδης 11(3), Κωνσταντούλας 14(1), Τασούλας 2, Σοσώνης, Τούλιας 11(1), Κουτάλης, Πανταζής 19(4), Ντούτσης, Καρβούνης.
Πήγασος Ηλιοβουνίων (Δήμος): Δήμος 13, Χαραλάμπους 4, Βενέτικας 9, Μακρής 5(1), Αναγνώστου, Τσούπης 11(1).
Με 71-85 επικράτησε ο Α.Ο.Κ. Πωγωνίου του Α.Ο. Κόνιτσας, ενώ το παιχνίδι Α.Ο. Λούρου – Α.Σ Αστράκα Ιωαννίνων αναβλήθηκε για τις 13 Μαρτίου, λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού.