ΠΑΣ Γιάννινα WBC – Ήττα στις λεπτομέρειες από τον Ολυμπιακό

Την ήττα στις λεπτομέρειες, με σκορ 67-63, γνώρισε από τον Ολυμπιακό ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC, στο πλαίσιο του φιλικού προετοιμασίας που διεξήχθη την Κυριακή στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.

Η ομάδα του Νίκου Δουβίτσα έδειξε πολύ καλό πρόσωπο στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ βρισκόταν μπροστά με 52-50, οι φιλοξενούμενες με ένα σερί 17-0 κατάφεραν κλειδώσουν ουσιαστικά τη νίκη, χτίζοντας ένα +15 περίπου 3΄ πριν το τέλος (67-52).
Πρώτη σκόρερ για την ομάδα των Ιωαννίνων ήταν η Samantha Cooper με 18 πόντους, με την Ασπασία Καλαμπάκου να προσθέτει 14. Alexis Tolefree και Kristine Vitola είχαν 15 από πλευράς Ολυμπιακού, με την Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου να είναι επίσης διψήφια με 14.
Επόμενα φιλικά παιχνίδια για τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC στις 25 και26 Σεπτεμβρίου στην Αθήνα, απέναντι σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό αντίστοιχα.
Τα δεκάλεπτα: 14-14, 32-34, 52-50, 63-60.
Διαιτητές: Κατωτικίδης-Παπανικολάου.
ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Δουβίτσας-Μιχαήλ): Χούλη, Σαρηγιαννίδου 2, Καλαμπάκου 14(4), Cooper 18(2), Χρηστάκη 8(1), Slim 14(1), Παπαδοπούλου, Mackay 7(1).
Ολυμπιακός (Zibarts-Καλτσίδου): Cooper 7, Tolefree 15(3), Σταμολάμπρου 14(2), Αλεξανδρή 3(1), Σύρρα, Νικολοπούλου, Φουράκη 5, Δίελα 8(2), Βαμβακά, Vitola 15.