Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ – Συνέχισαν με ήττες Θρύλος και Αστράκα BC

Την ήττα γνώρισαν Θρύλος Ιωαννίνων και Αστράκα BC για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Για ένα ημίχρονο άντεξε ο Θρύλος Ιωαννίνων κόντρα στη Νικόπολη. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, με την ομάδα του Λευτέρη Κοσμά να μην μπορεί να ακολουθήσει και το παιχνίδι να τελειώνει με σκορ 86-54. Καλύτερος για τους Γιαννιώτες ο Παπαζυγούρας με 21 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 19-17, 34-27, 57-38, 86-54.
Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Καλόγηρος 1, Κοντογιάννης 16, Τσεκούρας 11(3), Τσιτσώνης 11(3), Αθανασίου, Ζαλοκώστας 5(1), Παπαμιχαήλ, Μπέλλος 2, Νίκας 27(2), Διαμάντης, Δούβλης 13, Φλωράς.
Θρύλος Ιωαννίνων (Κοσμάς): Παπαδούδης, Τζίμας 2, Ιωαννίδης, Κυράννας 14(1), Λυγούρας, Παπαζυγούρας 21(1), Μολώνης, Τούλιας 2, Σκούμπος 9, Βελογιάννης 4, Φώτης 2, Ράπτης.
Πάλεψε, αλλά δεν απέφυγε την ήττα η Αστράκα BC από τον Φαίακα Κέρκυρας του Παναγιώτη Κοντογιάννη, που αναδείχθηκε νικητής με σκορ 69-53. Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν η ομάδα των Ιωαννίνων άρχισε να δυσκολεύεται να βρει τον δρόμο προς το καλάθι. Πρώτος σκόρερ για την Αστράκα BC ο Κώστας Τάσσος με 19 πόντους, όντας ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων.
Τα δεκάλεπτα: 21-19, 36-32, 54-45, 69-53.
Φαίακας Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Σέκας 3(1), Λινάρδος 2, Κακαρούγκας 5(1), Στεμπάρι 27(1), Περούλης 7(1), Χατζόπουλος 25, Τσενεμπής.
Αστράκα BC: Τσουκανέλης 3(1), Σπυρίκος, Καλαϊτζής 2, Τάσσος Κ. 19(5), Αντωνίου, Τάσσος Δ. 9(2), Νυφαντής, Φουρλάνος 7, Λούντζης 8, Μαρουσόπουλος, Σιαλδάς 5.