Πήρε το ντέρμπι και οδεύει για Α2 ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα

Ακόμη μια νίκη, η 8η σε ισάριθμα παιχνίδια, για τον Βίκο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος έκαμψε και την αντίσταση των Φαρσάλων, νικώντας με 62-55 και υποχρεώνοντας τους Θεσσαλούς στη δεύτερη ήττα τους.

Η γιαννιώτικη ομάδα συνεχίζει να βρίσκεται στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα του Β’ Ομίλου της Β’ Εθνικής και δείχνει να μην έχει αντίπαλο στην προσπάθειά της να κατακτήσει την άνοδο στην Α2.
Οι παίκτες του Θωμά Κωστόπουλου ξεκίνησαν το παιχνίδι εξαιρετικά και εκμεταλλευόμενοι την άμυνά τους, έφτασαν γρήγορα τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 23-10. Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δυο εντυπωσιακές φάσεις με τους Πάτρα και Μανάκα να καρφώνουν στο καλάθι των Φαρσάλων, εκμεταλλευόμενοι ασίστς του Ντόβα, ο οποίος επέστρεψε σε αγωνιστικούς ρυθμούς ξεπερνώντας το πρόβλημα στους προσαγωγούς. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν αν μειώσουν την διαφορά στους δέκα στο ημίχρονο.
Κύριο χαρακτηριστικό του τρίτου και του τέταρτου δεκαλέπτου ήταν οι πολύ σκληρές άμυνες και η αστοχία τόσο από την γραμμή των 6,75 όσο και από την γραμμή των ελευθέρων βολών.
Οι Γιαννιώτες, με πρωταγωνιστές τους Ντόβα και Μανάκα επιθετικά, κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά γύρω στους δέκα πόντους με τους Θεσσαλούς να μειώνουν στο τέλος στο τελικό 62-55.
Την ερχόμενη Κυριακή 1 Δεκεμβρίου, ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα ταξιδεύει στην Θεσσαλονίκη, όπου θα αντιμετωπίσει το Στρατώνι στις 5 το απόγευμα.
Τα δεκάλεπτα: 23-10, 37-27, 51-41, 62-55.
Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Καννής, Γιωτάκης, Νίκας, Ντόβας 15(2), Μαυρογιάννης 13(2), Καραγκιολίδης 8, Ναούμης 2, Μάντζιος 3, Πάτρας 6, Κωστούλας, Μανάκας 15, Τσίρμπας-Αναγνώστου.
Γ.Σ. Φαρσάλων (Γιασσάρης): Παπαχρήστος 11, Τσούμας 4, Βρεττάς 2, Πεταλωτής 14, Μούλας 7, Δέσπος 11, Τσούκας 6(2).

Ήττα με παράπονα για το IBC

Τη δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας γνώρισε το IBC, καθώς «στραβοπάτησε» στη Βέροια, με τους τοπικούς Αετούς να κερδίζουν στην παράταση με σκορ 78-77.
Η ομάδα του Παπαδόπουλου προηγούνταν σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, έχοντας διαφορά 16 πόντων στο ημίχρονο και δέκα πόντων με τη λήξη της 3ης περιόδου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο τελευταίο δεκάλεπτο να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, όπου πήραν τη νίκη.
Η ομάδα των Ιωαννίνων έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία των Παπαθανασίου-Καντερέ και μάλιστα κατέθεσε ένσταση με τη λήξη του αγώνα, διαμαρτυρόμενη για ένα φάουλ που δε σφυρίχτηκε στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας και για το ότι μέτρησε ως δίποντο και όχι ως τρίποντο το σουτ του Ματσάγγα στη λήξη της παράτασης.
Κορυφαίοι για το IBC, που αγωνίστηκε χωρίς τον Σωτηράκη, ο οποίος αντιμετώπιζε έναν μικροτραυματισμό, ήταν ο Μπάλλας με 21 πόντους, έχοντας ως συμπαραστάτες τους Ζαμπέτη με 17, Ματσάγγα με 12 και Δουρούκη με 10.
Τα δεκάλεπτα: 13-21, 22-38, 44-54, 67-67 (κ.α.), 78-77 (παρ.)
Αετοί Βέροιας (Τιριακίδης-Κασάπης): Τρομπούκης, Σιδηρόπουλος 2, Γκανάς 3(1), Γκεκόπουλος 6, Γιαννουζάκος 2, Γαβριηλίδης, Μαραπίδης 28(5), Σταυρουλάκης 8(2), Κουσιάντζας 7, Αλευριδης 14, Ιωσσηφίδης 8.
IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας-Μπάθας): Ζαμπέτης 17(3), Ματσάγγας 12(1), Δουρούκης 10(3), Τσιτσώνης 3(1), Βάσης 5(1), Καραμπίνης, Πατραμάνης, Ξιούρας 9, Τσιρώνης, Μπάλλας 21(1).

Επέστρεψε στις νίκες ο ΑΓΣΙ

Φρένο στο σερί αρνητικών αποτελεσμάτων έβαλε ο ΑΓΣΙ, επικρατώντας με 65-59 του Φ.Ο. Αριδαίας. Αν και η ομάδα των Ιωαννίνων δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στ σκορ στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, στη συνέχεια βρήκε ρυθμό κει έκλεισε το ημίχρονο στο +5. Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού ο ΑΓΣΙ κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά και να φτάσει στην πολύτιμη νίκη, χάρη κυρίως στην καλή άμυνα και στον Δαβάνη, ο οποίος με 24 πόντους ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Γιώργο Παπαδόπουλο, που πέτυχε 16 πόντους, ενώ διψήφιος ήταν και ο Καλογεράτος με 12.
Τα δεκάλεπτα: 9-15, 34-29, 53-44, 65-59
ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης): Γυφτάκης 5, Καλογεράτος 12(2), Σβώλης, Παπανικολάου 3, Μάκης 4, Παπαδόπουλος 16, Δαβάνης 24(2), Φίλιος 1.
Φ.Ο. Αριδαίας (Βάτσης): Παπαδόπουλος 8, Τοπαλίδης 8, Πονόπουλος 4, Παουλεάνου 6, Αβραμίδης 6(2), Μακρόπουλος 3, Στρέπκος 5, Αμπάρης 2, Γεωργάκης 15(1), Πέτκος 2.

Πλήρωσε το 2ο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC κόντρα στον Παναθηναϊκό, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 83-65 στο Κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Γυναικών.
Η ομάδα του Γιώργου Σιαμέτη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη περίοδο. Όμως, το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό, με τις «πράσινες» να χτίζουν μια διαφορά 15 πόντων. Ο ΠΑΣ πάλεψε να επιστρέψει στο παιχνίδι, μείωσε στους 11 στην τρίτη περίοδο, αλλά η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια.
Στα θετικά του παιχνιδιού το γεγονός ότι η ομάδα των Ιωαννίνων βρίσκει λύσεις στο σκοράρισμα και με παίκτριες εκτός των Αμερικανίδων Tac και Montgomery, που για ένα ακόμη παιχνίδι ήταν οι κορυφαίες με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα. Οι Ντάλα σημείωσε 13 πόντους, ενώ 10 πρόσθεσε η Τζήμου.
Τα δεκάλεπτα: 19-20, 48-33, 59-48, 83-65
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Μούλη, Pullins 13, Καλαμπάκου 13(3), Καρακασίδου 7(1), Πολίτη, Διέλα 14(2), Mackay 16(3), Κούκη 2, Πρίφτη, Tunstull 18
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου, Montgomery 14(1), Χούλη, Κατσαμούρη 2, Μπουκουβάλα, Ξανθοπούλου 1, Τζήμου 10(1), Calhoun 6, Χρηστάκη, Ντάλα 13(1), Κανέλλου, Tac 19