Μπάσκετ- Συνέχεια με νίκες για Βίκο ΠΑΣ Γιάννινα και ΠΑΣ Γιάννινα WBC

Ούτε η ομάδα του Πολύγυρου στάθηκε ικανή να βάλει φρένο στο αήττητο σερί του Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος επικράτησε με σκορ 77-70 και πέτυχε την 6η του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να προηγούνται με έναν πόντο στη λήξη του 2ου δεκαλέπτου. Ο ΠΑΣ μπήκε φουριόζος, όμως, στο 3ο δεκάλεπτο και με ένα σερί 31-13 πήρε μια διαφορά 17 πόντων. Οι γηπεδούχοι δεν κατέθεσαν τα όπλα, ωστόσο το μόνο που κατάφεραν στον χρόνο που τους απέμενε, ήταν να ρίξουν την τιμή της διαφοράς. Κορυφαίοι για τον ΠΑΣ οι Μαυρογιάννης με 20, Πάτρας με 18 και Μάντζιος με 10 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 14-17, 36-35, 49-66, 70-77
Πολύγυρος (Τσούρμας): Αμπατζίδης 8(2), Πιπιλιάρης 10, Ντισλής 2, Δεληγκάρης, Βλάχος 8(2), Παπαθανασίου 4, Νικολόπουλος, Νούκαρης 14, Αμούτζιας 2, Αλεξιάδης 18(3), Γραβάνης 4.
Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Νίκας 8(2), Μαυρογιάννης 20(3), Καραγκιολίδης 5, Ναούμης 4(1), Μάντζιος 10, Πάτρας 18(1), Κωστούλας 4, Μανάκας 8, Γιωτάκης, Τσίρμπας-Αναγνώστου.

Έβαλε υποθήκη παραμονής

Υποθήκη παραμονής στην Α1 έβαλε ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC με τη μεγάλη νίκη του επί της Δάφνης Αγίου Δημητρίου με σκορ 61-52. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της ομάδας του Γιώργου Σιαμέτη στις πέντε πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος και μάλιστα αποκτά μεγαλύτερη σημασία, καθώς επιτεύχθηκε με αντίπαλο μια ομάδα με τους ίδιους στόχους.
Η ομάδα της Δάφνης είχε ένα σταθερό προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, καταφέρνοντας να αυξήσει την τιμή της διαφοράς στο +7 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο όμως, ο ΠΑΣ, με άμυνα για σεμινάριο και εκμεταλλευόμενος και την αποβολή με πέντε φάουλ της κορυφαίας των φιλοξενούμενων Lang, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και πανηγύρισε τους πολύτιμους βαθμούς της νίκης.
Κορυφαία για την ομάδα των Ιωαννίνων η Brandy Montgomery με 25 πόντους και 8 ριμπάουντ, πολύτιμη η συμβολή της Calhoun με 16 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ διψήφια ήταν και η Tac με 11 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 13-16, 24-26, 34-41, 61-52
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου, Montgomery 25(2), Κατσαμούρη, Ξανθοπούλου 2, Τζήμου 5(1), Calhoun 16(1), Χρηστάκη 2, Ντάλα, Κανέλλου, Tac 11.
Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Μπουμπούς): Cowling 10(3), Μαγκλαρα 2, Γρηγορίου 3(1), Cherry 12(1), Κοντογεώργου 3 Γκριντζά 6, Lang 16(2).

Επιστροφή στις νίκες για το IBC

Με εμφατικό τρόπο επέστρεψε στις νίκες το IBC, επικρατώντας με 82-51 του Αριστοτέλη Φλώρινας για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής. Η ομάδα των Ιωαννίνων μπήκε αφηνιασμένη στο γήπεδο και κατάφερε να χτίσει μια διαφορά 18 πόντων από το 1ο κιόλας δεκάλεπτο, την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στο 3ο δεκάλεπτο το IBC «έσφιξε» την άμυνά του και συνεχίζοντας το επιθετικό του κρεσέντο εκτόξευσε την τιμή της διαφοράς στο +29. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Γιάννη Παπαδόπουλο να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του.
Εξαιρετικοί ήταν ο Δημήτρης Δουρούκης με 20 πόντους και 4 εύστοχα τρίποντα και ο Κώστας Σωτηράκης επίσης με 20 πόντους, ενώ 15 σημείωσε ο Χρήστος Μπάλλας.
Τα δεκάλεπτα: 28-10, 45-27, 64-35, 82-51
IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας-Μπάθας): Ζαμπέτης 4, Ματσάγγας 5(1), Δουρούκης 20(4), Τσιτσώνης 6(1), Βάσης, Καραμπίνης 3, Πατραμάνης, Ξιούρας 9, Ψιλοδημητρακόπουλος, Σωτηρακης 20(1), Τσιρώνης, Μπάλλας 15.
Αριστοτέλης Φλώρινας (Χαλκιάς): Τσιώγκας 10(2), Τσιάμης 4, Παπαγρηγορίου 2, Γκόνος, Γκουτζιομήτρος 15(2), Μαυρίδης, Σαββίδης 7(1), Βίτκας 3, Παπαδόπουλος, Καραδήσογλου 4, Μαρμαρινός 6.

Από ήττα σε ήττα ο ΑΓΣΙ

Ούτε η επιστροφή του Σοφοκλή Τσουκανέλη αντί του Ηλιάδη στον πάγκο του ΑΓΣΙ στάθηκε ικανή να βάλει τέλος στον φετινό αγωνιστικό της κατήφορο. Η ομάδα των Ιωαννίνων, από διεκδικήτρια ακόμη και της ανόδου πέρυσι, φέτος δείχνει πως θα παλέψει για την παραμονή, αν δε συνέλθει αγωνιστικά στη συνέχεια του πρωταθλήματος.
Ο ΑΓΣΙ γνώρισε την 4η ήττα του φέτος, αυτή τη φορά με 78-65 εκτός έδρας από τον Ολυμπιακό Βόλου, ο οποίος ήταν μέχρι προχθές χωρίς νίκη στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα της Γ’ Εθνικής. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στην επιστροφή από τα αποδυτήρια ο ΑΓΣΙ ήταν σαν να μη βγήκε στο παρκέ και οι Βολιώτες κατάφεραν να φτάσουν εύκολα στην πρώτη τους νίκη. Από τον ΑΓΣΙ πάλεψαν οι Δαβάνης με 17 και Καλογεράτος με 14 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Γυφτάκης με 11 και Παπανικολάου με 10.
Τα δεκάλεπτα: 18-21, 30-30, 52-44, 78-65
Ολυμπιακός Βόλου (Βλιώρας): Χροναίος, Μπεκρής 12(1), Μπούρας, Ίλτσογλου 18(3), Καραμήτσος 3, Μπόγδανος 19(2), Μπουζκολίτης 6, Σκαμαγκάς, Ευτυχίδης 13(2), Μούμογλου 7(1).
ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης): Τερζόπουλος, Γυφτάκης 11(1), Σαχπατζίδης, Καλογεράτος 14(3), Χρήστου, Σβώλης, Παπανικολάου 10(1), Μάκης 8, Παπαδόπουλος 2, Δαβάνης 17(1), Φίλιος 3(1).

Νίκη του Σπάρτακου στο ντέρμπι

Στην πρώτη του ήττα υποχρέωσε το Καναλλάκι ο Σπάρτακος Ιωαννίνων, ο οποίος κέρδισε με 70-62 στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑΒΔΕ.
Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλη τη διάρκειά του, με τον Σπάρτακο να καταφέρνει όμως να διατηρεί σταθερά ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο διεύρυνε με την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου. Κορυφαίος για την ομάδα του Παππά ο Ντίνος Λαμπρόπουλος με 27 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Μπαζάκας με 13 και Θώδης και 10 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 19-17, 36-35, 52-48, 70-62.
Σπάρτακος (Παππάς): Κόρδας 6 (2), Μπαζάκας 13(1), Δήμος 4, Λαμπρόπουλος 27(1/), Πρεμέτης 6, Κούργιας 3(1), Πανταζής 1, Θώδης 10.
Καναλάκι (Τζομάκας): Σουμπασάι, Κιτσάκης, Κασκάνης, Γάκης, Κρικώνης 16, Γείτονας 7, Μπαρτζώκας 11, Δάσκαλος 11(3), Πάνου 17(1).

Μετά από δύο παρατάσεις επικράτησε ο ΑΓΣΙ (U20) του Θρύλου

Δύο παρατάσεις χρειάστηκαν για να αναδειχθεί νικητής στην αναμέτρηση Θρύλος Ιωαννίνων-ΑΓΣΙ (U 20) στο κλειστό γυμναστήριο της Λιμνοπούλας, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν τελικά με 74-80.
Αν και με εξαίρεση το 1ο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ντάσιου κατάφερνε να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, οι «μικροί» του Ηλιάδη έδειξαν να έχουν «κρύο αίμα» και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο τέλος, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί και πάλι ο Θρύλος προηγήθηκε, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τρίποντο του Χαρίτου και οδήγησαν το ματς σε δεύτερη παράταση. Ο Χαρίτος ήταν ο πρωταγωνιστής και στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 8 πόντους της ομάδας του, την ίδια ώρα που οι γηπεδούχοι «έσπαγαν» τα καλάθια με διαδοχικά άστοχα τρίποντα.
Κορυφαίοι για τους νικητές οι Χρήστου και Σβώλης με 20 πόντους, ενώ 14 πέτυχε ο Χαρίτος. Από τον Θρύλο διψήφιοι ήταν οι Ντόντης με 13 και Κονταξής με 11.
Τα δεκάλεπτα: 15-19, 34-33, 52-48, 63-63(κ.α.), 72-72(1η παρ.), 74-80 (2η παρ.)
Θρύλος Ιωαννίνων (Ντάσιος): Ντρίτσος 9(1), Παπούδος 6, Καραγιάννης 6, Σπύρου 7(1), Σιαραψής 2, Παπαζυγούρας 6, Κονταξής 11, Ντόντης 13, Κρανής 8, Στραγάλης 6, Μπιλανάκης.
ΑΓΣΙ U 20 (Ηλιάδης): Πάνος 7(2), Χαρίτος 14(1), Σβώλης 20(2), Γκούρας, Ντάτσης 2, Τερζόπουλος 4, Γεωργονίκος, Παπαγεωργίου, Μήτταρης 13, Χρήστου 20(3).

Η μάχη της Β’ ΕΣΚΑΒΔΕ

Για το πρωτάθλημα της Β’ ΕΣΚΑΒΔΕ, ο Σπάρτακος (U 21) επικράτησε της Πάργας με σκορ 82-74 και έφτασε τις δύο νίκες στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Γιάννη Καΐκα βρέθηκε σε καλή μέρα και δε συνάντησε μεγάλη δυσκολία να κάμψει την αντίσταση των φιλοξενούμενων, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Βαράκα, ο οποίος σταμάτησε στους 24 πόντους. Πολύ καλή εμφάνιση και από τους Δήμο με 20 και Κύρκο με 17.
Τα δεκάλεπτα: 23-14, 43-27, 58-46, 82-74
Σπάρτακος U 21 (Καΐκας): Περτζεμλίδης 10(2), Στεργίου 2, Κίτσιος, Νασούλας, Βαράκας 24(1), Κλεισούρας, Κύρκος 17, Αστροπεκάκης 6, Δήμος 20(1), Κωστής 3, Σοσώνης.
Την ήττα στην παράταση με σκορ 77-71 γνώρισαν οι Μολοσσοί στην Άρτα από τον τοπικό Πύρρο. Η ομάδα των Ιωαννίνων ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με εννέα πόντους στο ημίχρονο, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μείωσαν σταδιακά τη διαφορά και οδήγησαν το παιχνίδι στη παράταση, όπου πήραν τη νίκη, εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των Γιαννιωτών. Για ένα ακόμη παιχνίδι, πρωταγωνιστής ήταν ο Ζήσης, που φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 32 πόντους, ενώ διψήφιος ήταν και ο Κώτσης με 12.
Τα δεκάλεπτα: 13-22, 29-38, 48-51, 68-68 (κ.α.), 77-71 (παρ.)
Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Μπακαλούμης, Πολύζος 9, Παπαγεωργίου, Ζήσης 32(4), Γρηγοριάδης, Κώτσης 12(1), Σιώζος 3, Γούλας 9, Μάστορας 4, Γκρεκός 2.