ΑθλητικάΑίθουσα Σύνταξης

Ανεβαίνει σκαλοπάτι ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα

Την άνοδο στη Β΄ Εθνική κατηγορία πανηγυρίζει από το απόγευμα ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα, μετά την επικράτησή του επί του Πρωτέα Γρεβενών με 83-72, στο ντέρμπι της πρότελευταίας αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 1ο δεκάλεπτο, κατάφερε να πάει με μια διαφορά τεσσάρων πόντων στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, ενώ στο 3ο δεκάλεπτο ανέβασε ρυθμούς και η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +16. Ωστόσο, η ομάδα των Γρεβενών δεν κατέθεσε τα όπλα και κατάφερε σταδιακά να ροκανίσει τη διαφορά στους τρεις πόντους στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου, εκμεταλλευόμενη και την αποχώρηση από το παιχνίδι του Δημήτρη Μάντζιου με πέντε φάουλ. Σε εκείνο το σημείο μίλησε η προσωπικότητα των παικτών του ΠΑΣ, που με καθοριστικά καλάθια έδωσαν μια μεγάλη νίκη στην ομάδα. Κορυφαίο για την ομάδα των Ιωαννίνων οι Πάτρας με 22 πόντους και Γεωργίου με 17.
Την τελευταία αγωνιστική ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα αντιμετωπίζει στην Καρδίτσα τους Τιτάνες Παλαμά, θέλοντας τη νίκη για να στεφθεί και πρωταθλητής του ομίλου.
Τα δεκάλεπτα: 17-23, 41-37, 60-51, 83-72
Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Γεωργίου 17(1), Πανάρας 13(2), Τσίρμπας-Αναγνώστου 11(3), Πρέντζας 5(1), Καραγκιολίδης 13(2), Μάντζιος Π., Μάντζιος Δ. 2, Πάτρας 22, Πανταζής, Πιστιόλης, Γιωτάκης.
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Τζήμου, Γρούδος 5, Μαλούτας 7(2), Μιχαηλίδης 16(3), Συλλάκος, Τακίδης 4(1), Μπόζιαρης, Μαλιούρας 4, Μακρής 16(1), Κλωνάρας 20.

Το πάλεψε ο ΑΓΣΙ στη Λευκάδα

Την ήττα με σκορ 83-71 γνώρισε ο ΑΓΣΙ από τη Δόξα Λευκάδας, σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι ήθελαν πάση θυσία, καθώς με τη νίκη τους ανέβηκαν στη 2η θέση της βαθμολογίας, προσπερνώντας τον Πρωτέα Γρεβενών.
Η ομάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη, αν και βαθμολογικά αδιάφορη, πάλεψε το παιχνίδι, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Χρύση, ο οποίος πέτυχε 31 πόντους. Την τελευταία αγωνιστική ο ΑΓΣΙ υποδέχεται τη Νικόπολη.
Τα δεκάλεπτα: 21-18, 45-33, 67-46, 83-71
Δόξα Λευκάδας (Δημητριάδης): Νικολόπουλος 24(5), Αργυρός 8(2), Γερονάσιος, Αναγνωστόπουλος 9(1), Τσιαβές 11(2), Βαγενάς 10(1), Κόγκας 2, Γεωργάκης 11(1), Μακρόπουλος 6, Βλαχάκης, Ζαμπάκης 2.
ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης-Τσαμπαλάς): Καννής 5(1), Ζαμπέτης 13(1), Σαχπατζίδης, Πρεμέτης, Αντωνίου, Πουρνάρας, Χρύσης 31(2), Μάκης 9(1), Παπανικολάου, Θυμνιός 6, Φίλιος, Θώδης 7.