ΑθλητικάΑίθουσα Σύνταξης

Συνεχίζει αήττητος ο Βίκος Ιωαννίνων

Με χαρακτηριστική άνεση πήρε ένα ακόμη ροζ φύλλο αγώνα ο Βίκος Ιωαννίνων, που επικράτησε στη Θεσσαλονίκη του Ναύαρχου Βότση με 84-56.

Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για την ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου, που βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας, έχοντας κάνει το ρεπό της.
Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο, ο Βίκος βρήκε επιθετικό ρυθμό στη δεύτερη περίοδο και δημιούργησε μια διψήφια διαφορά. Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε και στην Τρίτη περίοδο, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους +27. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον κόουτς Κωστόπουλο να δίνει χρόνο συμμετοχής και στους δώδεκα παίκτες που είχε στη διάθεσή του. Κορυφαίος για την ομάδα των Ιωαννίνων ο Πάτρας με 17 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν οι Καλαμπάκας με 15, Αναγνωστάκης με 13 και Ιωαννίδης με 10.
Τα δεκάλεπτα: 17-18, 29-41, 39-66, 54-86.
Ναύαρχος Βότσης (Καραμουσαλίδης): Καραγιώργος, Γιανναράς 6(1), Μαυρίδης 2, Καραϊσκάκης 4, Βλασσόπουλος 6(1), Νταής, Γκίζης 2, Αγριόπουλος 9(3), Παπαδόπουλος 3(1), Κωφοτόλης 3(1), Μεσκούρης 8, Παππάς 11.
Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος): Αποστόλου, Αναγνωστάκης 13(2), Μαυρογιάννης 6(1), Ιωαννίδης 10, Τσιλούλης 8(1), Πάτρας 17, Δήμος 7, Αντωνίου 3, Καλαμπάκας 15(1), Λαμπρόπουλος 4, Βαράκας 1, Σταυρόπουλος 2.

Υποτάχθηκε στον ανώτερο Έσπερο Λαμίας ο ΑΓΣΙ

Καμία τύχη δεν είχε ο ΑΓΣ Ιωαννίνων απέναντι στον πρωτοπόρο και αήττητο Έσπερο Λαμίας, με τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων να είναι τέτοια, που δεν άφηνε κανένα περιθώριο για τον τελικό νικητή.
Η ομάδα της Λαμίας επικράτησε με σκορ 69-109 στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο, με τον ΑΓΣΙ να μένει πίσω στο σκορ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και τη διαφορά στο ημίχρονο να είναι στο +34 για τους φιλοξενούμενους, με τις δύο τελευταίες περιόδους να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Και οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές τους. Από τον ΑΓΣΙ, που παραμένει χωρίς νίκη μετά από πέντε παιχνίδια, πάλεψαν οι Τσατάλας και Ζαφειρούδης, που σημείωσαν 24 και 17 πόντους αντίστοιχα.
Τα δεκάλεπτα: 19-35, 30-64, 53-86, 69-109.
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Ντούτσης 2, Κοντός, Κολότσιος 8(1), Τσατάλας 24(1), Χωλίδης, Ζαφειρούδης 17(3), Τριπολίδης 6, Τσόλης 2, Ντούμας, Καραθανάσης 2, Τζιφάκης 2, Στεφάνου 6(2).
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης-Ζαρονικόλας): Κυριακόπουλος 19(6), Λάππας 16(3), Κασπίρης 10(2), Κολοβός 2, Τζόρτζεβιτς 13(1), Χατζηκυριακίδης 4, Αργύρης 2, Τεπετίδης 12, Νέστορας 11, Πελεκούδας 6, Τσάτας, Παπαδάκης 14(1).