Σάρωσε τον Πρωτέα Γρεβενών ο Βίκος Ιωαννίνων

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν ο αγώνας Βίκος Ιωαννίνων - Πρωτέας Γρεβενών για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής, με την ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου να επικρατεί με 101-66 στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο.

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, όταν η ομάδα των Γρεβενών κατάφερε να ακολουθεί στο σκορ, στην υπόλοιπη διάρκεια του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι δε συνάντησαν ιδιαίτερη αντίσταση, με τον κόουτς της ομάδας των Ιωαννίνων να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του. Πρώτος σκόρερ ο Τσιλούλης με 21 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν πέντε ακόμη παίκτες. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για τον Βίκο Ιωαννίνων.
Τα δεκάλεπτα: 26-18, 52-34, 74-57, 101-67.
Βίκος Ιωανννίνων (Κωστόπουλος-Καΐκας): Αναγνωστάκης 5(1), Μαυρογιάννης 12(1), Ιωαννίδης 10, Αποστολίδης, Τσιλούλης 21(3), Πάτρας 8, Δήμος 10, Αντωνίου, Καλαμπάκας 15, Βαράκας 2, Σταυρόπουλος 13(3), Λαμπρόπουλος 5.
Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Μαραβέγιας 11(2), Μόρας 13(1), Κλωνάρας, Παλάσκας 11(3), Ζήμπρας, Κατηρτζίδης 8(1), Ασλανίδης, Κουρέπης 7(1), Κεραμάρης 8(2), Τσανίδης 8(1).

Χωρίς σφυγμό ο ΑΓΣ Ιωαννίνων

Μία ακόμη ήττα πρόσθεσε στο παθητικό του ο ΑΓΣ Ιωαννίνων, που παραμένει χωρίς νίκη μετά από τέσσερα παιχνίδια. Η ομάδα του Ασπρούδη ηττήθηκε με 91-57 από τη Νίκη Βόλου, σε ένα παιχνίδι που έμεινε από την αρχή πίσω στο σκορ και στο ημίχρονο βρισκόταν στο -22. Αντίδραση δεν υπήρξε σε κανένα σημείο του αγώνα και η βαριά ήττα ήρθε ως φυσιολογική εξέλιξη.
Τα δεκάλεπτα: 29-15, 48-26, 70-39, 91-57.
Νίκη Βόλου (Μαύρος): Κωστούλας 3, Βερτζάγιας 13 (2), Σιπητάνος, 2, Κουτίνας 1, Παπαδόπουλος 10, Ζησόπουλος 6 (2), Δελεντζές 6, Σπηλιόπουλος 9 (1), Κουτσομπόρης, Ιντό 21, Βρεττάς 14, Τσεσμετζίδης 6 (1).
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Ντούτσης 2, Κοντός 2, Κολότσιος 18 (3), Στεφάνου 8 (1), Χωλίδης 3 (1), Ζαφειρούδης 16 (2), Τριπολίδης 8 (1), Τσόλης.