ΑθλητικάΑίθουσα Σύνταξης

Στην Α2 Γυναικών με μεγάλη ανατροπή το IBC

Την άνοδό της στην Α2 Εθνική κατηγορία πανηγυρίζει η ομάδα γυναικών του IBC, που επικράτησε με σκορ 50-57 του Γ.Α.Σ. Κομοτηνής, σε αγώνα μπαράζ, στο κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας στη Θεσσαλονίκη.

Αν και το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα των Ιωαννίνων και η Κομοτηνή κατάφερε να φτάσει σε διψήφια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το ημίχρονο να κλείνει στο 28-19 και την τρίτη περίοδο στο 41-34, οι παίκτριες των Βαγγέλη Αυγερινού και Νίκου Σκόρδου δεν το έβαλαν κάτω. Στην τελευταία περίοδο ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και κατάφεραν να πετύχουν μια μεγάλη ανατροπή, κατακτώντας τη νίκη και την ιστορική άνοδο στην Α2.
Τα δεκάλεπτα: 16-9, 28-19, 41-34, 50-57.
ΓΑΣ Κομοτηνή (Δόλωμα): Κελέση 2, Ραϊνάκη 18(1), Χαραλαμπίδου 2, Γενημαχαλέλη, Φραγκιουδάκη, Τσουχλή 10, Νίχλου 14(4), Λιούρτα 2, Πανούργια 2,
IBC (Αυγερινός-Σκόρδος): Ντόκου 9(2), Φλώρου 10, Μπαρτζώκα, Τσακτσίρα 5(1), Φαγογένη 9(3), Παπαδιά, Δημοπούλου 3(1), Κολόκα 10(1), Μάντζιου 3(1), Παππά, Πανούτσου 8.