ΑθλητικάΑίθουσα Σύνταξης

Παλικαρίσια νίκη για το IBC

Μια σημαντική βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε το IBC, επικρατώντας με 88-76 του Ολυμπιακού Βόλου στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο, σε ένα παιχνίδι με πολλά νεύρα και ένταση.

Μάλιστα, με ντισκαλιφιέ αποβλήθηκαν ο Καραμήτσος των φιλοξενούμενων και ο Κωνσταντινίδης της ομάδας των Ιωαννίνων στα μέσα της δεύτερης περιόδου, μετά από ένα σκληρό φάουλ του πρώτου, που οδήγησε σε σύρραξη στο παρκέ.
Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο προβάδισμα, με την ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου να καταφέρνει να ξεφύγει από τα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου. Κορυφαίος για το IBC ο Μπάμπης Μουρατίδης, που πέτυχε 29 πόντους, ενώ μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Παναγιώτης Σπηλιόπουλος, με 24 πόντους, πολλοί εκ των οποίων στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο.
Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-39, 54-56, 88-76.
IBC (Παπαδόπουλος-Χαντέλης): Ρούζιος 5(1), Γκλίναβος, Μουρατίδης 29(7), Στεργίου 4, Καραμπίνης 9(1), Κωνσταντινίδης 2, Τσατάλας 15, Ξιούρας, Σταμίρης, Σπηλιόπουλος 24(6).
Ολυμπιακός Βόλου (Βλιώρας): Αγκρής, Γκοντόπουλος 27(5), Ίλτσογλου 12(2), Αναγνωστόπουλος 6(2), Καραμήτσος, Ευαγγελινός 1, Σταθούρος, Σιμάκης 23(1), Παρασκευάς 7.

Ήττα εντός προγράμματος για τον ΑΓΣΙ

Την ήττα με σκορ 76-59 γνώρισε ο ΑΓΣ Ιωαννίνων στη Λευκάδα από την τοπική Δόξα, χωρίς σε κανένα σημείο του αγώνα να μπορέσει να είναι ανταγωνιστικός απέναντι σε μια κατά τεκμήριο πιο ισχυρή ομάδα.
Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και στο ημίχρονο η διαφορά έφτασε στους +16. Η ψαλίδα συνέχισε να ανοίγει και η τιμή της διαφοράς έφτασε στους 24 πόντους, με την ομάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη να μειώνει στο τέταρτο δεκάλεπτο. Από τον ΑΓΣΙ διακρίθηκε ο Ψάλτου με 19 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν οι Νικολόπουλος με 12 και Καννής με 11. Αν και αγωνίστηκε, δεν μπόρεσε να βοηθήσει ουσιαστικά ο Μάντζιος, που δεν έχει ξεπεράσει πλήρως τον τραυματισμό του.
Τα δεκάλεπτα: 25-12, 40-24, 64-40, 76-59.
Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Σταματέλος, Αργυρός 8(1), Κοντούδης 10(1), Κατωπόδης, Βαγενάς 11(1), Μούτσα 4, Καφφές, Μάλφας 4, Κουρτίδης 27(3), Τζακόπουλος, Λαζάρου 12(1).
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης-Καννής): Γιωτάκης, Νικολόπουλος 12(1), Γυφτάκης 7, Μπαζάκας 2, Καννής 11(3), Αντωνίου 2, Βαγγέλης 4, Μάντζιος, Παππάς, Μητρόπουλος 2, Ψάλτου 19.

Πέρασε σαν «σίφουνας» και από τη Λαμία ο Σπάρτακος Βίκος

Με συνοπτικές διαδικασίες έφτασε στην τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια ο Βίκος Σπάρτακος για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.
Η ομάδα των Ιωαννίνων επικράτησε με 59-96 στη Λαμία της τοπικής Αναγέννησης, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκε με διαφορά 29 πόντων, συνεχίζοντας να ανεβάζει την τιμή της και στη συνέχεια. Κορυφαίος ήταν ο Αναγνωστάκης με 19 πόντους και τον ακολούθησαν οι Αγγελόπουλος με 15, Δήμος με 14 και Κολότσιος με 10.
Τα δεκάλεπτα: 12-25, 22-51, 41-73, 59-96.
Αναγέννηση Λαμίας (Κουμπούρας): Πρίμπας 4, Φετοκάκης, Λιάπης 2, Αντωνόπουλος, Κουμπούρας 8(1), Μεϊντάνης 7(1), Τσιώτας 2, Πελεκούδας 9, Διαμαντής 5(1), Χαντζόπουλος 3(1), Καλλίλας 6, Κοντολάτος 13(2).
Βίκος Σπάρτακος (Ρήγγας-Καΐκας): Νταβουλτζόπουλος 8, Κολότσιος 10(1), Αναγνωστάκης 19(3), Λαμπρόπουλος 4, Ιωακειμίδης 8(2), Αποστολίδης 4, Αγγελόπουλος 15(3), Θώδης 8, Τζελέπης, Βαράκας, Σταυρόπουλος 6(1), Δήμος 14.

Κλώτσησαν την ευκαιρία οι Μολοσσοί, μεγάλη νίκη για τον Θρύλο

Τη νίκη μέσα από τα χέρια τους έχασαν οι Μολοσσοί στο ντέρμπι της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ με τον Ιόνιο στην Κέρκυρα, που γνώρισαν την ήττα με 66-64.
Αν και η ομάδα των Ιωαννίνων προηγούνταν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, φτάνοντας έως και το +13 στην τρίτη περίοδο, στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τη σε βάρος τους κατάσταση και διατήρησαν το αήττητο. Κορυφαίος για τους Μολοσσούς ο… συνήθης ύποπτος Δημήτρης Ζήσης με 31 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 21-21, 37-44, 50-55, 66-64.
Ιόνιος (Κοντογιάννης): Καντας 2, Παπαθανασίου, Τσιτσές 18, Νεδέλκος 10, Μαγκανάς 13(1), Γουστέρης, Γεωργακόπουλος 4(1), Σούκερας 17(1), Παπαδόπουλος 2.
Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Κόρδας 5(1), Τσιρώνης, Κακατσίδης 5(1), Ζήσης 31(5), Ζώτος 8(1), Πατραμάνης, Μάκης 12(1), Μεγαλοοικονόμου 3(1), Καλούπτσογλου.
Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Θρύλος Ιωαννίνων, που επικράτησε με 84-59 του Κερκυραϊκού στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο. Αν και μέχρι τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, στη συνέχεια οι παίκτες του Λευτέρη Κοσμά ανέβασαν στροφές και έφτασαν εύκολα στη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 21-18, 39-28, 66-51, 84-59.
Θρύλος Ιωαννίνων (Κοσμάς): Βαρδής, Νικολίτσας, Παλιόγλου 2, Κυράννας 21(5), Στραγάλης 7(1), Παπαζυγούρας 18(1), Λυγούρας 4, Αρβανιτάκης 10, Σκούμπος 18(2), Γιουγλής, Φώτης 2, Βελογιάννης 2.
Κερκυραϊκός (Γεωργίου): Σπίνουλας 13(1), Αλαμάνος, Κάρνας, 4, Ίσσαρης 8(2), Περύλης 30(2), Περατινός, Σκουροδήμος, Παπαβλασόπουλος, Κουλούρης 1, Ούστογλου 3.
Για το πρωτάθλημα της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ, η Αστράκα BC έκανε περίπατο στην Κόνιτσα επικρατώντας την ομώνυμης ομάδας με 34-81, σε ένα ματς που δεν αντέχει σε κριτική. Για τους νικητές σκόραραν οι 11 από τους 12 παίκτες με τους Σιάλδα και Ιακωβίδη να έχουν από 10.
Τα δεκάλεπτα: 5-18, 14-43, 16-57, 34-81.
Α.Ο. Κόνιτσας (Τσιαλιαμάνης): Χατζηπαντελίδης 6(1), Σακκάς Θ. 6, Ντάνας 2, Τσαρτσάλης, Σακκάς Ι. 17, Νάκος, Βλάχος 3(1).
Αστράκα BC (Παπανικολάου-Καρατζένης): Σιάλδας 10, Τάσσος Δ. 8, Μπάρκας, Φουρλάνης 8, Τάσσος Π. 8, Μελισσόβας 6, Παπαγεωργίου 9, Νυφαντής 8(2), Λούντζης 8, Ιακωβίδης 10, Ασπιώτης 2, Τασιούλας 4.
Με 59-65 επικράτησε ο Α.Ο.Κ. Πωγωνίου του Πήγασου Ηλιοβουνίων, πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα, ενώ άνευ αγώνος πήρε τους βαθμούς της νίκης ο Α.Σ. Βίκος Ιωαννίνων, καθώς ο Α.Γ.Ο. Θεσπρωτικού δεν κατεβαίνει στους αγώνες.